Vi ska, i vinter, fixa ordning ett av våra badrum. Vi har bestämt oss för våtrums-matta och tapet (så, inga övertalningsförsök eller häcklingar tack ).

Vi har hittat en matta och en tapet som vi tycker fungerar, men ingen bård som passar till detta. Är bården av något speciellt material eller fungerar det lika bra att ta ytterligare ett varv med tapeten där uppe? (självfallet så får den i så fall skarvas till bårdstorlek)

Funderar även på att bygga en nisch för tvättkorg och pall, ca 80 cm bred, en meter hög och 40 cm djup. Blir det jätteknepigt för mattläggaren att mecka in tapeten där? I och med alla hörn tänker jag...

Nischen är av principen som ett djupt dörrhål liksom.

Haft tankar på om man skulle "dra upp" golvmattan på innerväggen i nischen och ha tapeten runt omkring.

Någon med bra input?
 
L
Finns väl inget som säger att man måste ha bård. Den gör väl ingen praktisk nytta?!
 
dijonken skrev:
Finns väl inget som säger att man måste ha bård. Den gör väl ingen praktisk nytta?!
Mjo, tapeten är endast 2 m hög och väggen är ~2,3. Den hängs alltså inte i vanliga våder utan rullas ut runt omkring rummet. Med endast en skarv som följd.
 
L
Ok, trodde att man kunde få den ända upp? Vi har våtrummsmatta från 80-talet i vår lägenhet och den har ingen bård ...
Är det inte skumt att man bara gör dom 2 meter?
 
dijonken skrev:
Är det inte skumt att man bara gör dom 2 meter?
Verkligen...
 
det är samma material i bård och vägg matta
antingen så får du köpa dubbel så mycket väggmatta och så får du 1,6m * längden som spill eller så skarvar du bården (väggmattan) på flera ställen
 
2m är kvar sen "gammalt" när man hängde vårderna
nu rullar man som sagt på väggmattan och fyller resterande upp till vägg med en bård

är väldigt knöligt att sätta en väggmatta i ett rum som är 1,9m i takhöjd då man måste skära hela tiden
 
OK, då lutar det nog åt att hitta en bård som vi gillar ändå, känns ju onödigt att behöva köpa dubbelt så mycket tapet, tyvärr så är den mönstrad så det går inte att vända den och köra tvåmetersremsor heller.

Någon som har några tankar kring nischen då?
 
klart att det kommer att ta tid att få till mattan där och det blir säkert en och annan skarv extra med men klart att det går.

Det brukar väl finnas en bård som är anpassad för väggmattan
En mönstrad väggmatta och en enfärgad bård?
 
Det är kanske så att jag bara har missat det. Har bara kollat på nätet hittils, så jag får väl masa mig ner till mattaffären och kolla hur det är/ser ut i 3d :D
 
Får jag haka på lite? Vi vill inte ha bård ovanpå väggmattan av estetiska skäl och en hantverkare säger det bör va bård dvs 240 cm ovan golv men en annan hantverkare säger vi klarar oss utan bård dvs 205 cm ovan golv, tätskiktsmålad vägg från ca 2m och uppåt. Kan försäkringsbolaget knorra om ett rör springer läck i golvet å säga vi inte får ersättning för att bården uppe på väggen saknas??
 
BirgitS
R Radhussemlan skrev:
Får jag haka på lite? Vi vill inte ha bård ovanpå väggmattan av estetiska skäl och en hantverkare säger det bör va bård dvs 240 cm ovan golv men en annan hantverkare säger vi klarar oss utan bård dvs 205 cm ovan golv, tätskiktsmålad vägg från ca 2m och uppåt. Kan försäkringsbolaget knorra om ett rör springer läck i golvet å säga vi inte får ersättning för att bården uppe på väggen saknas??
Har du ett godkänt målat system för duschutrymme så låter det konstigt att försäkringsbolaget skulle ha några invändningar eftersom man får ha hela väggarna med det. Men det bästa är ju att du ringer till dem och frågar.
 
  • Gilla
Radhussemlan
  • Laddar…
Jaha då är badrummet klart och det blev bård tyvärr för annars hade 205cm ovan mark blivit för lågt, stänk från duschen och duschdörrarna och dörrposter petar ovanför, synd för det var så snyggt med bara tapeten, dessutom med bården tillkom fula saker som luftbubblor mellan bård och matta, runda hörn, kladd på målad vägg. Det hade vart tusen ggr bättre ifall Tarkett kunde haft 225 bredd t ex på sina mattor då hade det bara vart att smacka upp en matta på väggen å så hade det vart klart och skitsnyggt! För både golvmatta och väggmattan är riktigt snygga - liknar betong - men bården blir inte så snyggt faktiskt. Men matta är skönt å halkfritt att gå på, nöjd ändå, men bättre hade vart ifall bården kunde skippats.
 
PeterFalun
dom har vissa som är 3m breda
 
PeterFalun PeterFalun skrev:
dom har vissa som är 3m breda
Det ville inte hantverkarna befatta sig med, de är gjorda för golv. Tjockare och bredare matta blir jobbigt jobba med i små badrum sa de.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.