Hej,
har köpt en stor rackarns fräs. Köpte den från lawson. Problemet är bara att det gamla fräs järn som jag har är 8mm och något 6mm.

fräsen jag har
http://www.lawson-his.co.uk/scripts/details.php?cat=Routers%20Makita&product=71458


Helst skulle jag vilja handla detta snarast och i sverige, gärna stockholm. Men jag har surfat runt en timme utan att hitta något vettigt på fräs hylsa 8mm... mfl sökord.

När jag söker på engelska hittar jag precis vad det är jag behöver men det känns lite löjligt och extra tidskrävande att importera en så liten pryl.

http://www.toolshopdirect.co.uk/item.php/store//c1/137/c2/2050/sn/763804-8

Vet ni vart jag kan finna detta?
 
Jag skulle pröva att ringa Elektrolindning i Bandhagen.

Lycka till!
 
Det du söker kallas på svenska spännhylsa eller spänntång. Smidigast är att beställa både hylsa+mutter så har du en mutter till varje hylsa. Ibland medföljer mutter när man beställer hylsa, ibland inte. Tyvärr är detta ganska dyra historier, 2-300 får du nog räkna med. Din närmaste makitahandlare borde kunna ordna detta. Jag har handlat sådant på Industriboden i Malmö, som säkert kan handla detta, men det är ju en bit från dig.
 
Tack för svaren!
Spännhylsor beställda från bandhagen som bara e någon kilometer bort.

6mm & 8 mm låg på ca 50-60 sek
12mm 230 sek.
 
Elektrolindning är ett säkert kort!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.