Började köra med Malmbergs Eluttag, har bytt ut några gulnade 20 år gamla Eljo.

Skulle byta ett till idag. Idioterna på Malmbergs har ändrat designen från två till en skruv. Vilket gör att skiten inte sitter fast ordentligt. Provade att dra åt skruven mer. Då spricker hela skiten. :mad:

DSC_2132.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

DSC_2134.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
tommib
Man får vad man betalar för......

Sorry, men kunde inte låta bli. Jag har också nyligen bytt mina ojordade Elko RS mot nya, jordade, Elko RS (naturligtvis bytt alla ledningar också och dragit i skyddsjord). Med den insatsen så gör 50kr/uttag ingen skillnad. Det gör det inte annars heller.
 
Fasen va kasst.
Här är det bara Eljo Trend och Exacct eller Schneider som de heter nu vid utbyte som gäller .
 
Som sagts innan, det mesta med Malmbergs är billigt och inte bra. Dock får man inte glömma att vissa saker funkar bra hos Malmbergs, t. ex. deras byggcentraler. För övrigt skulle jag inte handla där.
 
Eller som någon skrev för ett par år sedan här, "inget fel på malmbergs uttag så länge man inte slarvar bort den medföljade klubban att slå in kontakterna med".
 
  • Gilla
Music Man
  • Laddar…
Jag har inte haft några problem med Malmbergs tidigare uttag, det som gör mig så sur... Surt att blanda uttag eller byta ut alla man redan satt upp. Ska skicka ett surt mail till dem och fråga vad det håller på med.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.