1 910 läst ·
3 svar
2k läst
3 svar
Varmvattenberedare till sommarstuga?
Vi behöver en varmvattenberedare till vår sommarstuga, egentligen endast till att diska och tvätta händerna med då duschen står i en separat byggnad. Då lär det väl räcka med ca 30 liter? Vi har kommunalt vatten, måste beredaren ändå vara monterad ovanför handfatet eller kvarstår vattentrycket genom beredaren så den kan monteras under handfatet?
30 l räcker långt. Jag har en 30-liters för handfat på toaletten och disk i köket. Räcker gott. Den står i förrådet, vägg- i - vägg med stugan ( ledningar går i krypgrunden).
Med kommunalt vatten, så räcker trycket helt säkert till ( jag kör 2-4 atm i tryck).
Med kommunalt vatten, så räcker trycket helt säkert till ( jag kör 2-4 atm i tryck).
Grundstött
· Halland
· 28 345 inlägg
Vi har en 90 liters beredare (Thermia, eller är det 100?) i fritidshuset sedan ca 60 år.
Klarar allt, duschar, disk, tvätt för 10 - 12 personer på somrarna.
Klarar allt, duschar, disk, tvätt för 10 - 12 personer på somrarna.
30 liter räcker långt om du inte skall ha det till dusch. Och beredaren behöver inte sitta över handfatet. Det som är tänkvärt är att det finns ett spillrör på säkerhetsventilen som det är normalt att det droppar vatten ur. Sitter beredaren för lågt kan det bli problem att få det röret till avloppet.
Klicka här för att svara
