Vi har en Nibe compact CU-200. Vi uppmärksammade idag att det från spillröret/avrinningsröret som går till golvbrunnen står och rinner alltså inte droppar.
Den låter även hela tiden. Är det något man kan reglera själv eller behöver man ringa en VVS:are?
 
  • Installationsutrymme under vit skåp med slangar, rör, ventil och varningsetiketter synliga.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Rickard.
Testa snurra på den några varv och se om det går till sig, den kommer först öppna max och sen ska den stänga. Gör den inte det är säkerhetsventilen troligtvis trasig och behöver bytas.
 
  • Gilla
Sofia&Erik
  • Laddar…
Vi snurrade på säkerhetsventilen nu ett par gånger och då kommer det massa vatten. Men när man släpper så rinner det ändå. Så då är väl ventilen trasig troligen?
 
Säkerhetsventilen som inte tätar, finns nya 9 bar och 15 anslutning på varuhusen och kan lätt bytas själv. Stäng av vattnet till VVB med den runda ratten längst till vänster öppna en VV-kran, skruva bort säken ( den med smala slangen på ) och sätt ditt den nya. öppna kranen igen klart.
PS en del säk har som en tätning sittande på gängan, finns det inte så blir det lin och tätpasta som gäller.på gängan.
 
  • Gilla
Sofia&Erik
  • Laddar…
Tack för tips
 
Fick ingen notering men 10 bar går bra, alla VVB är godkända för 10 bar
 
Krilleman
9bar säkerhetsventil är standard på nya varmvattenberedare.

All utrustning ska hålla PN10-klass för att vara godkänd för tappvatten i Sverige.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.