4488x3261
Hej

Jag ska gräva ner vatten och nätverkskabel till mitt gästhus och tänkte lägga dem i samma grop som kommer vara ca. 50cm djup.

Tanken är att i botten lägga en PEM 20 mm pemslang med värmekabel (i slangen) lägga några cm sand och ovanpå sanden lägga ett markrör med PEM i där jag kommer ha en oskärmad RJ45 Cat6 för utomhusbruk, därefter jord/sand.

Värmekabelslängd ca. 20m

Nätverkskabelslängd ca. 50 m.


Med anledning av detta undrar jag.

1.) Finns det risk att värmekabeln stör nätverkskabeln så signalen påverkas? Om ja, vad innebär det? Påverkar det om kabeln är på eller ej?

2.) Är det lönt (ger det någon effekt) att isolera vattenledningen med polytenskumplast och ha den i ett markrör (för att i så fall skydda isoleringen mot fukt)?

3.) Hittade Polarrör på nätet med både isolering och värmekabel, de var dock rätt dyra (över 300kr/m) någon som har erfarenhet av dem.

4.) Eftersom det är ett gästhus, kommer vattnet tidvis vara avstängt. Finns det risk att slangen skadas vid frost om man glömmer tappa ur?

//Pelle
 
  • Grävd ungefär 50 cm djup grop för nedläggning av PEM-slang och nätverkskabel, verktyg synligt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.