Vårat garage sitter med lena ångsidan mot huset ( souterräng). Tyvärr sträcker sig garaget ca 3m längre bak än husfasaden och där är det jordfyllt mot garaget.
Övriga väggar är mot fritt.
Nu börjar det komma in fukt i garaget, är lite vatten på golvet i hörnet där det är jordfyllt.
Har temporärt satt en avfuktare och ett 1000W element för att försöka torkaupp luften.
Tänke gräva ur och sätta 50mm isodrän och duk där jag har jordtryck men när jag ändå gör det så vill jag isolera upp övriga väggar så man kan ha 15-18 grader i garaget.
Huset är från -69 och väggarna i garaget är av lättsten 250mm.
Hur gör jag på bästa sätt?
 
Glömde nämna att det börjat växa mögel på vissa grejer i garaget pga detta. Kanske borde tänka till lite på cirkulation också?
 
Tyresö
Du kanske ska börja med att lösa problemet som orsakar allt - se över dräneringen runt garageplattan.
 
Vattnet kommer från väggen med jordtryck, väggen är synligt fuktig och samlas på golvet. Möjligt att det även tränger upp ur plattan?
 
Tyresö
Vattnet tränger inte upp ur plattan - problemet är att vattnet inte rinner där ifrån och att det blir så vattensjukt att vattennivån stiger.
Om du dränerar och lägger en platonmatta mellan schacktmassor och yttervägg, så ska dina fuktproblem försvinna.
 
Det är bara 3m så ska göra det pronto. Hur isolerar jag övriga väggar som är mot det fria på rätt/bästa sätt på insidan.
 
Kan man vänta med att lägga dräneringsrör på dessa 3 meter. Skall dränera huset nästa år och tänkte lägga nytt rör då.
 
studio1004 skrev:
Kan man vänta med att lägga dräneringsrör på dessa 3 meter. Skall dränera huset nästa år och tänkte lägga nytt rör då.
Då skulle nog jag vänta med hela projektet och göra alltihop rätt på en gång. Generellt vill man ju börja med att få bort vattnet innan man sätter isodrän lr liknande.
Ett alternativ kan vara att lägga ny dränering vid garaget som temporärt kopplas ihop med den gamla dräneringen tills Du gjort i ordning hela.

Jag har också ett garage byggt i lättbetong men jag valde att isolera från utsidan, regla upp, isolera, sätt vindduk, spika panel, klart d^_^b plattan satte jag kantelement med frigolit runt.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.