Hej,

Håller på att bygga ett större garage och har tänkt värma upp det 5-10grader med en aerotemper. Det finns inga fönster, två st isolerade portar, 150mm isolering i väggar och 300mm i taket (innertak).Oisolerad platta. 4,5M takhöjd.
Blir detta en helt oekonomisk lösning? Ska jag satsa på en luftvärmepump istället? En sån aerotemper jag tänkte köpa ligger på 4000-5000kr, vilket ju är billigt men kommer det kosta skjortan att värma med den?. Den modellen jag tittade på är på 3kW som max.

Mvh
Martin
 
kalrt en luft värmepump är billigare i drift. men jag vetinte hur låg temp dom går att ställa på, kanke inte går att komma ner i mindre än 16-17 grader ???
 
Kanske en sådan här för 2.200:- + moms ? Räcker den
http://www.polo-ab.se/html/fujiaire/fujiaire.htm

IVT kanvara något för dig (http://www.ivt.se/luft/frame.asp)
"Därför är IVT Nordic Inverters unika underhållsvärme för fritidshus, garage och liknande utrymmen helt ovärderlig. För med en IVT Nordic Inverter kan man ställa in en underhållstemperatur på +10 grader inomhus, till en bråkdel av vad det skulle kosta att ha el-element igång. Ännu en finess som visar att IVT Nordic Inverter är konstruerad för nordiska förhållanden."
IVT torde dock vara lite dyrare i inköp.
 
3 kW låter lite till 300 m2 ::)

Vid vilken utetemp ger pumpen 3 kW??

Några kompisar har byggt ett lastbilsgarage på 500 m2 med 6 meter i tak o 25 cm isolering i både väggar, tak o 20 cm i golv (ingjuten golvvärme) utan fönstero med 2 st portar (crawfort) på 4x5 meter..
Nu har det varit några dagar med minus 9-10° o då gick det ganska exakt 7,5 kW för att hålla ca 10-12° inne, Elpannan låg o pendlade mellan 16-17° med fullt öppen shunt..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.