Har en Thermia Diplomat Optimum G3 där motorskyddet löser ut sig…
Har ingen kunskap om detta men om någon kan beskriva förstahandsåtgärder som går att genomföra för att felsöka innan man ringer tekniker så vore det tacksamt.
Har ingen kunskap om detta men om någon kan beskriva förstahandsåtgärder som går att genomföra för att felsöka innan man ringer tekniker så vore det tacksamt.
Ett motorskydd löser ut antingen pga att det går mer ström än vad den är inställd på, eller pga att.det går ojämnt mycket ström i de tre faserna.
Man bör/behöver ha kretsschema samt mätinstrument för att felsöka.
Man bör/behöver ha kretsschema samt mätinstrument för att felsöka.
De flesta motoskydd använder sig av bimetall som fungerar som en termisk utlösare.Lunkann skrev:
Dvs... när det går för mycket ström igenom metallen blir den varm.
Det finns olika anledningar men det kan vara ett lager som börjar bli dåligt så motorn får jobba hårdare än vanligt... en förhöjd temperatur i skåpet kan också påverka.
har du en tångamperemeter kan du kolla faserna är dom inte symetrieka är något väldigt galet
Löser den efter en stund, byt alla säkringar först. Det finns ingen kontaktor som startar kompressorn, bara ett motorskydd. Har inte sett det tidigare, men finns den lösningen med på andra applikationer. I din VP så får mjukstarten en signal från datan att börja arbeta. Så någon form av omkoppling är inte görbart för dig, med att lätt felsöka. Som sägs så är det bara en tångampermeter som man mäter på dom grå före och efter motorskyddet, för att se om och vilken fas som felar. Det går kanske att mäta lite snabbt spänningen på utgående från motorskyddet ( som är på fotot ) om det saknas en fas.
Allt enligt ovan om koppling enligt elschema.
Allt enligt ovan om koppling enligt elschema.
Klicka här för att svara

