1 064 läst ·
15 svar
1k läst
15 svar
Var lossa på fjädringen så diskmaskinen inte åker upp av sig själv?
Hej! Precis köpt en Bosch diskmaskin och luckan fjädrar upp så hårt av sig själv att man inte kan ha den öppen. Någon som vet hur jag lossar på fjädern? Hittar inte det någonstans och står ej i manualen.
Moderator
· Stockholm
· 56 238 inlägg
Låter konstigt, Har Bosch/Siemens maskiner både hemma och i fritidshuset, Känner inte igen problemet.
Är det möjligen så att eftersom du har en maskin som man skall montera en front på så är fjädern avpassad för den ytterligare tyngden?
Är det möjligen så att eftersom du har en maskin som man skall montera en front på så är fjädern avpassad för den ytterligare tyngden?
Ja vi har inte satt på luckan än men jag tycker att den fjädrar väldigt starkt. Så tveksam att det är luckans tyngd. Men det kanske är så?H hempularen skrev:
Kan själv!
· Trelleborg
· 18 359 inlägg
Har en IKEA-märkt Bosch som jag vill minnas betedde sig så innan vi fick på luckan.
Moderator
· Stockholm
· 56 238 inlägg
Annars så är det något tillverkningsfel. Men det låter långsökt.
Gör ingenting innan du fått på fronten.
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 15 902 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 15 902 inlägg
Jag plockade bort fronten på min förra diskmaskin och fick precis den effekten du har. Fronten var inte direkt tung, men uppenbart tillräckligt. Jag blev förvånad att det kunde vara en sådan skillnad.
Jag har råkat ut för en Mielemaskin med fjäder som var för stark för luckan. I det fallet hade kunden valt en billigare och lättare lucka från IKEA så det hjälpte föga att den monterades, men i normalfallet funkar det när fronten kommer på.
På vår Asko sitter två ställ skruvar där man justerar styrkan på fjädern, våra sitter i framkant men vet att på vissa maskiner sitter de på sidan, ser du fjädern så bör du kunna lista ut det
Men om de finns skruvar på din med, så avvakta tills du har fronten på, för utan den blir de ju fel.
Men om de finns skruvar på din med, så avvakta tills du har fronten på, för utan den blir de ju fel.
men så är det inte på boschJimmie.L skrev:
det är fasta fjädrar

