Hej är det några som nyligen beställt smålandsvilla eller älvsbyhus och som vet hur lång väntetiden är innan husen kommer?
vänlig hälsning Fiddeli
 
Hej fiddeli !
Vi "beställde " vårat älvsbyhus för några veckor sen, kommer v.10 2006. Kanske tidigare för att de öppnar en ny fabrik i Finland.
Men vi har all tid i världen..... ;) :D
 
Hej fiddeli.. Det är rätt läng väntetid på Älvsbyhus. Vi har själv beställt ett Älvsbyhus och håller lite koll på hur många hus de gör i veckan och det är ungefär 30 hus. :)
 
Vi beställde vårt hus i augusti förra året och huset kommer till oss den 24 mars... Det är Stora Mariannelund från Smålandsvillan.
 
När vi frågade Älvbyhus så var det 14 mån som gällde (Sept).
 
Kan man som boende i Luleå köpa Smålandsvillan eller bygger de bara i södra Sverige??
 
Vi fick som svar från Smålandsvillan att dom inte bygger i norra Sverige. Vi bor i Jämtland.
//
Blomman
 
Tänk på att det inte är när huset kommer utan när man kan flytta in som räknas. :) Våra grannar tyckte att det var onormalt lång tid för att få huset (Älvsbyhus) mot för vad dom fick vänta.........vi flyttade in före dom......fast å andra sidan fick dom sin grund tidigare...om man nu kan kalla det för husleverans. Jag skulle tippa på att det tar mellan 6 till 12 månader från att man skrivit kontrakt tills man kan flytta in. Och det gäller nog för de flesta husleverantörer. När det gäller Älvsbyhus så är det nog stor chans att man får huset betydligt tidigare än vad som är sagt. Har en granne som skrev på v.40 och han får nu sitt hus v.14.
 
Har nyligen fått en uppgift från Älvsbyhus om att efter att bygglovet är klart på tomten får man vänta mellan 8 till 12 månader på leverans !!

Jörgen och Sanije
 
vi beställde vår smålandsvilla i oktober eller november (har inte datumen framför mig nu) och huset kommer v 15, inflyttning v 16
 
Hej Norpan. Tycker det var väldigt kort tid från leverans till inflyttning bara 1 vecka stämmer det?? :-/
 
Japp! Huset är ju så gott som klart när det kommer den 11 april. Vi får flytta in runt den 20 april :-)
 
Vi beställde ett Trym, Ä-hus, i november. Då blev vi direkt framflyttade i kön från v. 3 -06 till v. 34- 05. Vi väntar och väntar. . . ;)
 
Norpan: Du har helt rätt ang. inflyttningstiden ;D
Vi fick vårt hus på skärtorsdagen och har slutbesiktning och inflyttning idag ;D

När huset kom, tog det 3 timmar från det att dem lyfte på första modulen tills takdelarna satt på plats..

Vid halv ett på eftermiddagen kunde vi gå in i huset och titta för första gången..
Helt otroligt var det...

Så lycka till med ert kommande husbygge, det är en skithäftig upplevelse...

MVH

Frida
 
Ulle-Bella skrev:
Vi beställde ett Trym, Ä-hus, i november. Då blev vi direkt framflyttade i kön från v. 3 -06 till v. 34- 05. Vi väntar och väntar. . . ;)

Hej, vi är lite nyfikna på var ni ska bygga någonstans?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.