Hittade en annan tråd där ämnet avhandlades men länken till Elektroskandias hemsida fungerar inte. Någon som vet om det finns ett vanligt uttag att sätta på tak- eller kopplingsdosa?
 
Tänker du på att avståndet mellan fästskruvarna är större än vanliga apparatdosor? Vissa uttag har väl avlånga hål för skruvarna, det kanske går att använda ett sådant uttag?

(Med tillräckligt gammal elinstallation så är dosorna lika stora överallt och har dessutom inga skruvar, då funkar "klorna" bra...)

Annars brukar väl lamputtag passa i tak/kopplingsdosor... en intressant fråga är om det är lagligt att göra en adapter med lamputtag-hane och schuko-("vanligt uttag")-hona, eller om det bryter mot hur mycket ström respektive kontakt är godkänd för eller liknande?
 
Uttag jag har i huset fungerar inte på kopplingsdosor... Hålen är visserligen avlånga men åt fel håll.

Finns det verkligen inga uttag som passar på 80mm dosor...??
 
P
Titta om du inte har hål diagonalt på fästramen för uttaget som passar 80mm
 
ELKO RS 1-vägs infällt funkar fint, finns två stycken nyckelhål som stämmer precis med cc-måtten som en kopplingsdosa har.

ELKO RS 2-vägs infällt och "Busch-jaeger JUSSI" funkar också bra.
Man sätter en dosskruv i det vanliga "standrad fäst spåret" och den andra skruven i ett litet hål som finns under det andra "standrad fäst spåret" Men det måste ju vara en kopplingsdosa med vridbar ring, så att man kan vrida uttaget så att det hamnar rätt.

Eljo trend vet jag inte riktigt, men tror nog att man kan göra på samma sätt där.
 
Hål som sitter diagonalt fungerar tyvärr inte. Ringen är inte vridbar :(

Sajjen, länken går till en fästring 60-70mm. Hur kan man använda detta i sammanhanget...?
 
  • Gilla
DanielÅkerblom
  • Laddar…
Det finns uttag speciellt för detta, jag har ett i taket på verkstan, vad det hette........... Tror det var ett "vandalsäkert" lite större platta tänkt för skolor (varför behöver skolor vandalsäkert där våra fina ungar går??)

Protte
 
För ett par år sedan fanns det ett runt dubbeluttag konstruerat just för takdosor. Dessa togs fram eftersom så många kontorsarmaturer levereras med vanlig schuko stickpropp. Antingen Eljo eller Elko, minns inte vilket.
 
  • Gilla
Exostor
  • Laddar…
Eljo har runda 2-vägs för takdosa. E18 950 55 eller E18 950 57 om man vill ha separat brunnständning.
 
ojniemin: Apparatdosor har skruvavstånd 60 mm och takdosor 70, om jag inte minns fel.
 
Precis, jag skrev fel. Tack för korrigeringen. Jag tänkte på ytterdiametern. Jag får åka en tur till affären imorgon och kolla på olika uttag. Tack för era tips!
 
Upptäckte precis att Eljos uttag är för 6A. Innebär det att säkringen får inte vara större än så?
 
ojniemin skrev:
Upptäckte precis att Eljos uttag är för 6A. Innebär det att säkringen får inte vara större än så?
Antingen har tryckfelsnisse varit framme (99% sannolikhet) eller så har Eljo konstruerat något som skulle ge dem jätteproblem med Semko m.fl. (1% sannolikhet)
Dra ett mail till Schneider och fråga.
 
Du har rätt! Jag var förbi Elektroskandia idag och läste på uttaget: 16A - o så slank det genast ett par stycken i kundvagnen. Schneider har tydligen skrivit fel på hemsidan.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.