Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Har en lättbetongvägg mellan vardagsrummet och sovrummet där jag ska hänga upp tvn. Har pluggat med Essve lättbetongplugg och sedan använt Essve betongskruv. I det andra hålet vid övre delen av väggfästet (närmast vattenpasset) är det dock helt stumt när jag försöker borra. Det tar helt stopp, är det någon som har en gissning vad som tar emot? Om det var en regel så borde väl det inte gått att borra varken vertikalt eller horisontellt i de övriga hålen men där har det inte varit några problem, det är bara det där hålet.
Tvn väger 17 kg, det kanske håller ändå som det är och eventuellt kan jag ju borra i något annat hål för att stötta upp lite extra. Var mest nyfiken på om någon vet vad det kan sitta där? Vid borrning kommer det ut ett svart, finkornigt grus.
Tack på förhand!
Produkter som diskuteras: "betongskruv"
Betongskruv
Betongskruvar är robusta skruvar som är speciellt designade för att infästas i betong och andra hårda material. Dessa skruvar är starka och slitstarka, vilket gör dem kapabla att bära tunga belastningar och motstå de krävande
Läs mer
Tror jag publicerade det här i fel forum, kan admin ta bort det? Lade den i inredning istället.
6 cm
Är det väggskivor av lättbetong är det armering i dom.
Ok! Vet du hur armeringen ser ut i väggen? Som sagt så var det inga problem med de övriga hålen, så jag funderar på hur armeringen ligger bakom väggen i såfall.
Medlem
· Västra götaland
· 13 inlägg
När vi sågade ner en lättbetongvägg var det armeringsjärn i den, ca 5mm i diameter. Dessa låg nog ungefär mitt i väggen som var 70mm.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden