Det här med att välja dimmer och belysningsknappar är ju en djungel. Vad betyder allt? Induktiv, kapacitiv, resistiv, framkantsdimmer, bakkantsdimmer, trappfunktion, olika watt etc etc... Jag fattar inget :-/

Helt enkelt: Jag ska dimra 4 glödlampor som sitter på samma "tråd", vad ska jag välja för dimmer? Vad kallas den? Det är väl 20-wattslampor tror jag.
 
är det:

* glölampor eller
* halgon lampor 12 Volt med elektronisk transformator eller
* 12 Volt med konventionell transformator eller
* halogen lampor med 240 Volt


Elle åk till clasohlson eller jula, eller lokal el-butiken och fråga vilken typ du skall ha.
 
För min del är det (Nordlux) 230V (6*50W) halogendownlights, har sett motstridiga uppgifter om vilka dimmers som funkar med dessa. På en del ställen skriver man att "vilken dimmer som helst funkar", på en del att det i alla fall behöver vara dimmers gjorda för elektronisk transformator. Har också sett på ett par ställen att en dimemr som klarar ett visst max wattal för vanliga glödlampor klarar ett lägre wattal om det är halogener inkopplade.... :-?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.