Börjar ångra mer och med att jag valde Uponor till tappvatten och golvvärme - Det finns ju knappt produkter att få tag i.
Hur som helst, ny utkastare på baksidan av huset och inser snabbt att jag inte hittar något till Uponor - LK har däremot en variant av låda, LK Kopplingsskåp VUK:

1876498w.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Den borde väl går att använda till Uponors RiR 20/25? Som jag ser det handlar det om att få en tät installation i väggen i händelse att kopplingen mot utkastaren ger upp eller droppar. Denna låda skulle ha en fin placering bakom ett överskåp så den skulle inte synas och man kan lätt inspektera/ersätta utkastaren vid problem utan att riva hela kakelväggen.
LK RiR har ju samma ytterdimension som Uponor,

Kommer detta att fungera?

http://www.lksystems.se/globalassets/inriver/resources/se.29.c.17_lk-kopplingsskap-vuk3.pdf
 
om du är i ett badrum, varför skall du då har ett skåp?
 
leby skrev:
om du är i ett badrum, varför skall du då har ett skåp?
Enkelt - Vattnet kommer med RiR som är infällt i väggen och jag inte vill ha ett synligt rör från utkastaren (Om än det hamnar i ett skåp).
 
Ok, om det är samma dim på ytterröret så lär skåpet passa...
 
  • Gilla
slacker
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.