Hej!
Vårat hus har en grund med gjuten, oisolerad platta och väggar av murade naturstenar byggt 1918. Vi vill gärna göra en utbyggnad och funderar nu på det bästa alternativet till grund.
Bygga ut med källare och göra den nya delen isolerad?
Bygga krypgrund genom att gjuta en platta och mura upp väggar med lecablock? Men kan det utgöra någon risk för den befintliga källarväggen iom jordtryck?
För/nackdelar?
Marken lutar, vilket innebär en hög sockel, just nu är sockeln ca en meter över mark så det är ungefär en meter till kvar ned i marken innan man är lika långt ner som källaren.
Men visst behöver vi inte gräva 70 cm ner till tjälfritt? utan det kan räcka med runt 30 om man isolerar ordentligt invändigt, mot bjälklaget och marken och även kanske lägger lite markisolering en liten bit utanför utbyggnadens platta?