PCLarsson skrev:
Tolkar det kanske felaktigt men det verkar som att TS har vänt sig till en husleverantör för sitt nya hus. Och är det så att det då drar mer än 8525 kWh för uppvärmning och varmvatten så är det husleverantörens problem, förutsatt att byggnationen har inletts under 2010.

Jag finner det då svårt att förstå argument som att 15000 kWh verkar lågt.

Det är upp till husleverantören att leverera ett hus som klarar gränserna.
Det klarar säkert gränserna men som du frågar får du svar. Alla nyttjar ju regler och mätvärden till sin egen fördel och jag tror detta är en bra bit ifrån vad en normal familj hamnar på.

Att lyssna på vad en hustillverkare säger och gå på det rakt av är ju som att lita på vad en mäklare säger d^_^b

Rent generellt kan man väl ta deras uppgifter som det absolut mest extrema minimum du kan komma upp i om du byggt ditt hus på en hetvattenkälla nere i södra Skåne.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.