Funderar på vilken uppvärmning jag ska satsa på till en "stuga" som ska börja byggas i vår. Har inte tillgång till husets FLVP. Tänkte hålla runt 15 grader och öka ett dygn innan när det ska sovas. Förutsätter att bastun värmer upp en del när den används.
Grund blir en gjuten platta, troligtvis 300 mm cellplast. Väggar=145 mm,tak 195 mm. Jag är sugen på en liten elpanna typ Thermotech 2kW (max 40m2) och vattenburen golvvärme det känns som att det blir jämnaste värme (stugan blir L-formad) och så är jag van vid det från huset. Det lär vara dyrare med golvärmen än en luftvärmepump men ändå lutar det åt det förstnämnda. Eller...ja. Hur hade ni tänkt?
Tillägg! : Det är tänkt att bli ett loft på ca 5m2 i ena delen samt ev öppet upp till nock vilket ökar volymen en hel del. Tror iofs att minipannan fortfarande är tillräcklig.