Hej alla!
Jag har nyligen köpt några riktigt fina tärningar och modeller som jag givetvis vill använda som dekoration, när de inte används. Min kompis fixade en glasskiva som jag kan använda som hylla men hade gärna velat ha någon form av belysning på detta. I stil med ett vitrinskåp men iom att det är en fristående hylla så känner jag att den formen av belysning är något för skarp.

Jag har testat tillfälligt med en batteridriven ljusslinga men de ger lite kasst ljus för att belysa det viktiga och batterierna pallar inte länge.

Ännu ett problem (såklart) är att hyllan sitter på ett dåligt ställe så det är svårt med strömföring via eluttag.

Har någon något bra tips på vad som kan användas? Jag kanske bara måste bita i det sura äpplet och köra en förlängning dit? (helst inte såklart)

Tacksam för alla tips och råd!
 
Svårt att ge något tips utan att se hylla osv.
En möjlig gör-det-själv-lösning är att använda en eller flera effekt-dioder.
Ett exempel:
https://www.electrokit.com/produkt/led-3w-varmvit-3000k-pa-kort/

Limma fast på lämpligt ställe. Dessa har bra ljus men du kan välja att dra ner spänningen med ett motstånd till önskad ljusnivå.

Mata med en trafo, och dra kabel efter behov.
 
Något sent men här är bilden på hyllan! Effektdioderna låter dock som ett bra alternativ men är lite rädd att de syns för mycket iom att det är en glasskiva och vit vägg?
 
  • Två vägghyllor med föremål, upplysta av färggranna ljusslingor mot en vit vägg.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.