Jag har lödat ihop en handdukstork. Nu tänkte jag hänga upp den på väggen i mitt badrum. Kakel och tätskikt på hela väggen.

Jag har dessvärre kört fast mentalt i själva upphängningsdetaljen. Det jag tänker är 4 fästpunkter i bakomliggande vägg (15mm fermacell och 15mm plywood).

Just nu är det bästa jag hittat på rörsvep och bladskruvar, men det vore trevligt att få ut torken 3-5cm från kaklet. Och jag vill att det ska se okay ut visuellt.

Jag behöver således tips på montage. Jag har svetsar, så jag skulle tex kunna förlänga bladskruvar med stång. Eller göra någon kloss i ek för att dölja skruvarna?

Handdukstork av löddad koppar, liggandes mot ljus trädskiva, i väntan på väggmontering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Naturlig obegåvning och 1 till
  • Laddar…
Det blev bladskruvar och rörsvep. Mycket nätt lösning. Kopparledningar fästa på vit vägg med bladskruv och snyggt rörsvep.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Naturlig obegåvning och 2 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.