Jag har ett välfungerande larm från 90-talet, ett Power832. Det var från början anslutet till telenätet med kopparkablar, men har nu en GSM-larmsändare som dock slutat fungera.

Vid en sökning efter en ny larmsändare hittade jag en möjlighet att koppla ihop larmet med Homekit från Apple via Homebridge.

https://github.com/taligentx/dscKeybusInterface

Schematisk bild som visar uppgradering av ett äldre larmsystem med en Arduino Uno för integration med smarta hem-tjänster via MQTT och Homebridge.

Eftersom jag redan har en Arduino Uno liggande skulle jag tydligen kunna få en ordentlig modernisering av larmet utan något extra kostnad. Problemet är att jag inte har de tekniska kunskaperna.

Jag har lyckats installera DSC Keybus Interface på min Arduino och det verkar vara enkelt att koppla ihop Arduinon med larmet.

Det svåra för mig är att få en fungerande konfiguration i Homebridge MQTT eftersom jag har ytterst begränsad erfarenhet av att skriva JSON-kod.

Är det någon som har gjort något liknande och har en fungerande konfiguration eller har tips på hur man annars kan koppla upp larmet på nätet.
 
Jag har en liknande setup Power832, ESP8266 Wifi (Ardurino), DSC Keybus

Jag kör med DSC Keybus v1.2 och skrev en egen Pushover integration för meddelande till telefonen, fungerat fel fritt i 3år nu :)

Har dock ännu inte integrerat det med min Home Assignant via MQTT, det ligger i 5år plannen.

/Hakan
 
Tack för tipset Hakan!

Jag har aldrig använt Pushover, men jag ska titta på detta. Kostnaden för Pushover-appen verkar överkomlig.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.