Vi har ett gammalt tvåvåningshus från 1920 med källare där det är ganska ojämn värme genom hela huset. Källaren håller runt 18 grader, köket 17, vardagsrummet 20 och ovanvåningen 16 grader.
Huset är ett typiskt 20-talshus med gamla fönster, självdrag och ingen speciell isolering. Vi använder en gjutjärnskamin för att komplettera med värme.

Den ojämna värmen samt att vi märker att värmepumpen kör på elpatron så fort det är -10 grader ute gör att vi funderar på att uppgradera eller komplettera med en LLVP, speciellt när den är strax över 15 år gammal.
Vad borde vi titta på först?

Info:
Rum c: 18.5 (19)
Panna c: 58

Historisk driftinfo:
Kompressor
- Total drifttid h: 40554
- Drifttid /24h hh:mm 14:08
- Starter /24h st 32
Total drifttid h: 136801
Elvärme kWh: 41219
Högsta framl c: 57

Inställningar:
Elpanna c 56
Elpanna max kW 6.0
Elpanna nedre c: 45
Elpanna nedre kW 6
Fördr shunt 180
Huvudsäkring A 16
Extra VV min 120
Extra VV elpanna c 60
Min utetemp c -10

Husparametrar:
Max framledning c 55
Min framledning från
Husvärme från c 12
Huskurva
- Lutning c 45
- Justering c 0
 
Redigerat:
Låter som hela värmesystemet behöver injusteras om det är möjligt på de gamla radiatorerna. Öka flödet där det är kallt.
 
J Josth skrev:
Låter som hela värmesystemet behöver injusteras om det är möjligt på de gamla radiatorerna. Öka flödet där det är kallt.
Alla radiatorer är satta på max. Jag ska sänka ett par i rum som vi inte använder så ofta för att se om det blir bättre komfort.
 
Jag tänkte på eventuella förinställningarna i termostatventilerna eller returventilerna. Själva termostaten kommer i sista hand.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.