1 542 läst ·
3 svar
2k läst
3 svar
Undersökning av/och dränering runt äldre platta?
Tjena! Snart fyller vår enplansvilla från 1971 50 år och det kanske är dags att göra en noggrann besiktning av grund och någon form av dränering... Platta på mark och gammal sjöbotten i Järfälla nordväst om Stockholm. Någon som har tips på vad man ska tänka på och hur vi ska gå till väga? Eller på experter eller företag som gör detta? Och kanske vad det kan kosta?
Med vänlig hälsning, Jeppe
Med vänlig hälsning, Jeppe
Har ni något bekymmer med väta eller annat , huset ligger på en platta och ingen källare, var ska vätan komma då ifrån ? det som kan vara bra är att se till så stuprören inte går rakt ut och gör sjöar på tomten intill huset, om inga problem med det så gör inget, se bara till att hängrännor och tak är OK
Tack för svar. Vi har någon form av fukt i rum som gränsar mot garaget. Trodde tidigare att det berodde på platt takpapp som inte var helt hundra, men den är åtgärdad sedan ett par år. Vi har även en knepigt placerad brunn nära huset, som gör att delar av uteplatsens avrinning sker mot huset. Sedan har vi stora rabatter mot huset som kanske inte är optimalt.
Klicka här för att svara
