Hej,

Förra ägaren valde att montera gamla fönsterfoder när de satte in nya fönster, nu när färgen börjat släppa är vi inne på att byta ut dem(foder).

Terrassdörr, man kan se att foder inte riktigt räcker till och i nederkant har färgen börjat flagna.
M8Hgz5o.jpg
sF52c02.jpg
iNXS0dd.jpg
ih4mr56.jpg

Par av de nyare fönsterna, det ser ut som man satt en tunnare foderlist innan för:

LuOXgka.jpg
Uvoobl3.jpg58eAD8w.jpg
FNG2KQa.jpg
2vnMDLq.jpg

Äldre fönster som även de ser ut att behöva ny färg och kittning?

SxlnEup.jpg
pM8Idz8.jpg
Elqz8q1.jpg
QHPjk7u.jpg

Vad skulle ni säga behöver göras så som det ser ut nu? Akut? Mindre Akut?
 
Mindre akut men bra att göra. Slipa, olja/grunda, måla. Kittningen ser ful ut men ok i skick , lite färg bara om den inte sitter löst. Smygen står direkt mot blecket på sina ställen och drar upp vatten, borde vara liten glipa.


Med vänlig hälsning, fremax
 
  • Gilla
snowjim
  • Laddar…
Min tanke är nog att byta ut foder, d.v.s köpa nya, såga till, grunda och måla innan uppsättning. Problemet är dock att veta storleken på fodern. Kan man plocka ner befintligt utan att sätta upp nytt direkt? Eller kommer man få stora problem om det börjar regna?
 
V verktygsgurun skrev:
Riv bort o montera plåtsmygar istället.
Lindabs Zinkgrå skulle nog kunna stämma rätt bra.
[länk]
En bra idé, vi har detta på 2 fönster som monterades i källaren. Ska bara kolla upp vad det kan tänkas kosta, det får bli den avgörande faktorn. För visst är det en plåtslagare som genomför detta jobbet?

Jag misstänker att underhållet blir klart mindre med plåtsmygar.
 
Finns det några nackdelar med plåtsmygar jämfört med trä?
 
S snowjim skrev:
Finns det några nackdelar med plåtsmygar jämfört med trä?
Nej! Bara en estetisk fråga.
 
  • Gilla
snowjim
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.