Bygger ett garage i suteräng och baksidan som syns på bilden ligger mot jordmassa. Sättet man byggt upp garaget är lecablock, rödputs, puts, isodrän, sen duk över. Men förstår inte hur det kan läcka in vatten om man dragit puts på utsidan innan man la jordmassa över. Några idéer? Det finns dränering utsatt. Dels så har det läckt mellan plattan och lecan, samt på sidan. Borde inte dräneringen ta hand om detta? Eller behöver man dra tätmembran?
Hålkärl, kallasfalt, ligger dränrören under plattans höjdL lingonsoppa skrev:Bygger ett garage i suteräng och baksidan som syns på bilden ligger mot jordmassa. Sättet man byggt upp garaget är lecablock, rödputs, puts, isodrän, sen duk över. Men förstår inte hur det kan läcka in vatten om man dragit puts på utsidan innan man la jordmassa över. Några idéer? Det finns dränering utsatt. Dels så har det läckt mellan plattan och lecan, samt på sidan. Borde inte dräneringen ta hand om detta? Eller behöver man dra tätmembran?
Ja, det rann ur dränledningen. Dock så verkar det vara löst nu när man spacklat på insidan. Vet inte om det innebär att den inte drar sig igenom bara, men man har satt plåt runt och lett bort vatten ännu mer uppifrån. Så verkar vara löst...W witten skrev:
Klicka här för att svara


