Har ni råd att erbjuda när ultraljudet slutat fungera? Har ett ursprungsfel och fick ett nytt fel då jag provade med ett nytt kretskort, se nedan:
Ursprungsproblem är ”problem med ultraljud” och att automowern ej går i full fart pga av detta. I testmenyn ges ”status: Fel” och ”fel: sensor” (se foto).
Så, själva sensorerna samt kabel mellan sensorer och kretskort har jag bytt till nya prylar, men felet är kvar, därför provade jag till sist att byta kretskortet.
Men, när jag satt i ett nytt kretskort till ultraljudsensorerna fick jag ett nytt felmeddelande ”kommunikation” i testmenyn för ultraljudet och under info fanns ingen versionnummer för ultraljudet, det stod bara ”00.00.00” - måsta man ladda över någon programvara till kretskortet när man byter det? Jag bytte tillbaka till det gamla kretskortet och har ursprungsfelet kvar.
Min ursprungsfelkod ser ni i bilderna, som alltså var från början och har kvar efter jag bytt sensorer och kablage.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder