Ska ha FTX i ett nybygge och vill ha så tyst ventilation som möjligt. Har läst någonstans att bäst resultat är att ha en ljuddämpare direkt efter aggregatet. Stämmer det?

Om det är sovrummen som det är viktigast att få tystast, är det inte där man borde sätta dämparna?
 

Bästa svaret

Ljuddämpare på till- och frånluft direkt efter aggregatet sen en böjlig ljuddämpare, typ Aku-comp 0,6m, vid varje tilluftsdon. Dels för att få ner ljud från aggregat men även minska överhörning mellan rummen.
Gärna nån ljuddämpare på ute- och/eller avluftskanaler med. Beror ju lite på vart dom mynnar ut med, men nära en uteplats eller liknande kan det vara skönt att slippa brusljudet.
 
  • Gilla
Alex Holmén
  • Laddar…
Har du möjlighet, så sätt en riktig ljuddämpare precis före donen. Gå gärna upp en dimension på kanalerna före ljuddämparen för att hålla ner lufthastigheten över donen.
Dvs, har du 125-spiro fram så gå upp till 160, sen dämpare och sist don.
 
  • Gilla
Alex Holmén
  • Laddar…
Jag hade dock inte gått upp i storlek vid donen om inte man ska köra flöden över vad donen är specificerade för. Dels för att man inte får den kastlängd man vill ha och dels för att det blir svårt att injustera med för lågt tryck i donet.
 
  • Gilla
Alex Holmén
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.