5 832 läst · 45 svar
6k läst
45 svar
Tyck till om systemskiss kamin + sol + ack
Det enda jag hittar om VVB Nibe EB-73 15 är att den kan jobba upp till 80gr, men nån som kan se om den har skållskydd eller förslag på koppling för att skapa detta?
Skulle bra gärna vilja få upp den i 80 och ha till två duschar. Dock vill vi ju inte bränna oss.
Btw, lustigt att de pratar om 15l och 30 liter (vid 80gr) när den bara rymmer 13,5.
Skulle bra gärna vilja få upp den i 80 och ha till två duschar. Dock vill vi ju inte bränna oss.
Btw, lustigt att de pratar om 15l och 30 liter (vid 80gr) när den bara rymmer 13,5.
Kan med 99,94% säkerhet säga att den har skållningsskydd. Kolla där rören ansluter, där bör sitta dels en säkerhetsventil med ett rör som är öppet i ändan, sen finns den nog en ratt med skala 1-6 eller liknande. På denna ställer man hur varmt vatten som ska gå ut. Temperturen i beredaren ställer man på termostaten.
Ja skulle koppla exp kärlet varmt se till att det är rejält isolerat så bör det inte bli så stora förluster och man slipper ev luft den går ut på toppen genom kärlet för det är väl ett öppet exp kärl utan gummi blåsa eller ?
Om du följer vv röret från beredaren så bör det sitta en klump med en ratt på som kopplar ihop vv röret med kv röret om det inte sitter nån så sätt dit en men saknas det säkerhetsventil också dom brukar ofta vara ihop monterade ? blandningsventilen kan se ut så här http://www.rinkabyror.se/artikel/blandningsventil-med-slatanda/