Vad är en lämplig och gärna billig ersättning till 22 mm golvspånskivor? Det ska bli 15 mm träparkett ovanpå och varje millimeter vi kan tjäna i höjd till taket är värdefull eftersom rummet har ett kraftigt snedtak... Kan man använda ex 14 mm plywood? Vilket iofs blir dyrt... Något annat?
 
A
Varför inte 22 mm parkett skruvad på bjälklaget?
 
Enkelt och bra. Dessutom blir det ett tystare och fastare alternativ till ett löst liggande golv. Inte blir det dyrare heller och mindre arbete.
Tartan
 
Varför inte 22 mm parkett skruvad på bjälklaget?
Alternativet är 25 mm furugolv som lutas/såpas. Anledningen till att jag överhuvudtaget började fundera på parkett var att jag råkade hitta ett vackert oljat 15 mm askgolv av hyfsad kvalité som dessutom var billigt (c:a 230 kr/kvm). Lackad parkett gillar jag inte och övriga massiva golv jag hittat kostar mycket -behöver börja kapa kostnader så här i slutet av tillbyggnationen...  :-/
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.