Jag kan räkna fram vilket tryck jag skulle få om jag byter ut hela ledningen från 100 till 50mm, men när jag bara byter ut sista biten blir det för klurigt för mig..
Är det något du litar på som du får fram på så sätt kan du ju bara översätta de trycken till per meter och sen leka med längderna som du vill. Bara att du tar längd av respektive dimension gånger tryck per meter för den typen och lägger ihop delsträckornas tryck som svar på totalen.
Är det betong du pumpar blir det säkert lite annorlunda än det vi har tagit upp tidigare för mer normala förhållanden. Men vissa delar av grundläggande regler kommer man inte ifrån så det sticker iväg rejält trots allt när du halverar dimensionen. Har du några metoder som stämmer för betongpumpning så använd dem för att räkna och sen kan du proportionera per meter som här ovanför för dina två fall.
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.