Jag glömde dumt nog att tillägga att om jag på boddelen skule använda liggande panel så hade jag tänkt köpa likadan som sitter på huset, inte använda lådvirket.
Så om jag använder fjällpanel och spikar direkt på reglarna så duger de gott som stagning?

Sen förstår jag inte riktigt hur jag ska kunna sätta gips/asfaboard på vedboddelen, den måste ju vara bygd så att det ska kunna blåsa rakt igenom för att torka/lufta veden.

Sen angående taket så tänkte jag använda pulpettak bara för att då ser man inte själva takbeläggningen då baksidan är vänd mot tät skog. Boningshuset har nämligen ett fint gammalt lertegeltak så om jag då skulle ha ett sadeltak på boden vill jag inte ha plåt på det utan då blev jag tvungen att lägga lertegel även på detta och det blir ju lite mer besvärligt.

Ni får ursäkta om jag fattar lite dåligt och ställer korkade frågor men jag har tyvärr aldrig byggt en bod förrut:)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.