En kompis som arbetar på en mekanisk verkstad fick sy gott många stygn i handen pga en exploderande kapskiva. Kastskyddet var borttaget också självklart. Att han sedan hade för vana att lossa på kapskivan genom att låsa spindellåset och knacka skivan bakåt mot svetsbordet ja det kan ju ha spelat in.

Men har aldrig sett detta själv.
 
Kastskydd? På vilka maskiner finns det?
 
D Daniel 109 skrev:
Kastskydd? På vilka maskiner finns det?
Man kan ju kalla sprängskydd/skivskydd för kastskydd om man vill. Men det hjälper föga mot själva kastet. Farsan fångade ett kast med vinkelslipen med ansiktet, ingen vacker syn. 45-50 stygn, men alla vitala delar klarade sig.
 
Robert63 Robert63 skrev:
Är tonåringen 13 eller 19? Tyckte min grabb blev mogen först när han var 15, trots allt en del som kan hända. Och självklart ska han gå en kurs innan du ens funderar på det.
Själv blev man mogen först vid 30...

..

Om jag nu ska bidra något så finns det ju sånadära flap discs, dom är utmärkta att slipa med om det inte är mycket som ska avverkas. Såklart behåller man på skyddet och har glasögon och förmodligen öronskydd om man inte redan är döv. Har haft en tunn kapskiva som sprängdes, vet inte vad som hände, var en biltema, men allt gick utan skador och det fanns fiber i den som höll ihop den delvis. Men tur ändå man hade ögonskydden.
 
Redigerat:
  • Gilla
big mike
  • Laddar…
W
henke_benke skrev:
detta gjordes ju varje gång när man höll på med metallarbeten i slöjdsalen.
öppna lågor, svetsning, slipskvätt tillsammans med slipdamm (y)
Låter som en bra kombo :cool:(y)
 
Med försiktighet kommer man långt, som exempelvis efterbevakning och många andra saker som redan skrivits. Något jag använder ofta är ett par stenullsskivor placerade vettigt, störst nytta gör de ihop med vinkelslipen. Ställa en skiva på kant några decimeter bakom det man slipar på är ytterst effektivt. Fångar upp gnistregnet och skonar resten av lokalen från 99% av allt som är obra. Gör nytta vid svetsningsarbeten också.

Sedan vill jag nog oavsett om man svetsar eller på annat sätt är aktiv i en hemmaverkstad slå ett slag för någon form av första hjälpenlåda, även om det bara är ett plåster man behöver så är det viktigt att det finns tillhands nära. En bra ögonduschflaska är också vettigt att ha.
 
  • Gilla
big mike och 1 till
  • Laddar…
Tjafs om benämningar på olika skydd raderade. //Mod
 
  • Gilla
ricebridge och 2 till
  • Laddar…
Går ju alltid att göra en hörn med plåt på väggar och arbetsbänk samt en En brandsläckare nära tillhands.
 
  • Gilla
nissenhj
  • Laddar…
Orkar inte titta igenom alla fyra sidor men som några skrivit.

Gips som ÄR brandklassat. All gips är inte brandklassad.

Pojken måste använda någon form av svetsskärm för att inte få svetsblänk. Svetsblänk är oftast inte något som sitter i resten av livet utan går över efter några dagar men under dagarna kan man inte se speciellt mycket utan att få ont i ögonen och tårar rinner av irritation.

En långärmad tröja är bra att ha på sig för elsvetsen (som det låter som att han fått) avger ett uv-ljus som är lika väldigt starkt och risken att bli ”solbränd” finns. Är väl som en vanlig solbränna fast överdriven exponering av detta uv-ljus KAN leda till hudcancer, just som vanlig sol.

Införskaffa en pulversläckare, det biter på i princip allt och är en väldigt billig försäkring.

Brandfilt kan också vara ett vettigt alternativ som man bara lägger emot det som kan ta fyr.

Ska han svetsa mycket så se till att garaget har överdrivet bra luftväxling alternativt en kombinerad svetsskärm med friskluftsmask då svetsröken är giftigare än man tror att den är. Detta om han står inomhus och svetsar förstås.

Mer kan inte jag komma på. Svetsa är egentligen relativt ofarligt att göra bara man är medveten om riskerna. Virke i sig tar inte fyr så lätt som man kan tro utan loppan som far måste glöda en bra stund för att virket ska uppnå temperaturen som krävs för att brinna. Isolering är kanske lite känsligare men är det gips framför så kommer inget att börja brinna.

Om jag har glömt något hoppas vi att någon annan fyller på med matnyttig info. Lycka till!

Kom på en sak till! På byggena kör vi att man bör ha uppsikt på det man svetsat 1 timme innan man går för dagen. Med andra ord är det bra att han inte svetsar vid 22.00 och sen går och lägger sig utan sluta i god tid för att kunna upptäcka eventuella loppor som kommer efter avslutat arbete.
 
  • Gilla
ricebridge
  • Laddar…
P
visst är det bra om det finns en riktig brandsläckare men den är för nödfall inte för att släcka 2 loppor som glöder eller att det brinner lite i nå småsaker på betonggolvet. Det är dock mindre kul att städa efter dom. Ställ dit en vattenkanna istället och säg att svetsa gör man efter man kollat att kannan är fylld med vatten. brandsläckaren är för nödfall.

Sen går det att om man tänker till lite att göra ett svetsbås i garaget och klä där med plåt och gips så det är någorlunda gnistsäkert och se till att man lär honom att hålla koll vart sprut och stänk från vinkelslipen hamnar. har man då ett brandsäkrat hörn så kapar man så det sprutar ditåt. Självklart behövs lite utbyte av luften om man svetsar så man inte drar i sig olämpliga saker som tex galv. och även mycket material är lite oljigt när det köps för att inte rosta. men många ggr räcker med öppna dörrar för att vädra. om han fortsätter svetsa mycket och ofta så kanske man ska sätta in en liten badrumsfläkt för att dra ut rök och lukt.

Svetsning är ett bra intresse och med lite tänk och intresse kan göras med rätt små medel men går att utveckla vidare med olika lösningar. Kan ju i förlängningen vara ett intresse som det även går att tjäna nån slant på ,iaf när det börjar se bra ut och inte ser ut som fågelskitar som ligger på rad.. :)
 
Rabbithole Johannes Carlsson skrev:
Annars funkar gummistövlar och en bomullsoverall bra som skydd.
Ja, om man kan dra ner benen på overallen över stövelskaften. En svetsloppa ner i en stövel är... "oskönt". Gissa hur jag vet det? :cool:
 
  • Gilla
Hedens och 2 till
  • Laddar…
Jag fick börja svetsa redan i tio-tolv års åldern med pappa närvarande, och efterhand körde jag nog på bäst jag ville. Gällde även vinkelkap och sticksågar och borrmaskiner osv. Det ända som var förbjudet var cirkelsågen. Och jag överlevde. Stod nog mest ute på gården när svetsen skulle fram. Jag tycker att du skall låta honom svetsa, men till en början kan du se till att någon är med och övervakar på lite håll, behöver inte vara någon som kan svetsa, även om det skulle hjälpa. Efterhand kan ni ju säga att han får svetsa själv, bara ni är hemma så hjälp finns om något händer.
Finns rätt lättförståeliga böcker om svetsning på Jula för någon hundralapp. Kanske inget han sträckläser, men efterhand lär han inse hur bra det ät med tips och trix.
Själva grejen i den åldern är ju att testa sig fram och göra fel, handlar ju mer om att som vuxen minimera skadorna tycker jag.
 
  • Gilla
caroline2014 och 1 till
  • Laddar…
Viktigast är nog brandsläckaren.
Jag har hobbysvetsat i 30år och några incidenter har det blivit. Mängder med små bränder naturligtvis som man haft kontroll på. Men när jag hittade en urbränd kartong i en hylla vid en städning blev jag rädd... vet ej när det hände, det hade självslocknat.
Numera har jag koll på brandsläckarn och jag tar en titt runt i verkstaden efter varje slip eller svetssträng. Spelar inte idiothög musik vid slip/svetsning. Vill höra om det brinner. Örat har faktiskt varit första sinnet som uppfattat elden vid något tillfälle.
Visst skulle jag vilja ha ett svetsbås, men verkligheten ser inte ut så. Det är både trä och metallslöjd samt vanligt bråte i samma lokal.
 
  • Gilla
Nyfniken
  • Laddar…
Herregud, killen vill prova att svetsa. Inte testa hjärnkirurgi!

En matsked sunt förnuft och en svetshjälm och sätt sen bara igång. Se bara till att han är ute eftersom ni inte har ett garage som är lämpligt att svetsa i. Tycker han det är roligt så köp mer och bättre saker allt eftersom.

Ja, han kan få nån svetsloppa som bränner lite. Det får man tåla, man dör inte. Det härdar och man lär sig av sina misstag.

Jösses.
 
  • Gilla
Nyfniken och 10 till
  • Laddar…
E ElinEva skrev:
Tyvärr långt från Lund, vi bor i Trosa. Stort tack för erbjudandet!
Hej. Tycker helt klart att grabben ska lära dig svetsa. Bor själv utanför björnlunda. Och skulle nog kunna tänk mig komma och hjälpa till om det känns att en instruktion behövs. Du kan skicka ett mail på viby.lantbrukstjanst@hotmail.com vid intresse.
Mvh kim
 
  • Gilla
John Karlsson och 2 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.