F
Vi har denna skarven i vårt golv. Listen där idag är
Ca 2.8m lång
8mm hög
75mm bred.

Problemet är att den är inte så snygg när den är så bred och höjden ställer till det lite för robotdammsugaren.

I egentligen hade nog 20mm bred räckt men nu har vi ju skruvhål så ca 40-45mm behövs.

Hittade t ex denna smyglist pp 8x43 men är ju lite i tjockaste laget tyvärr. https://www.byggmax.se/smyglist-p08598021#1250=90411 Förslag på andra alternativ?
 
  • Trägolv med en öppning där en list saknas, bredvid en mätsticka och en smal, lång list.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Du ska väl ha en tröskel och inte en smyglist? Det finns nog inget i standsrdsortimentet i den längden, men deppa inte för det utan ta dig istället till ett finsnickeri så ordnar de precis vad du behöver.
 
RoTe
Finns det ingen mässing eller aluminiumlist som är lite bredare?
 
F
RoTe RoTe skrev:
Finns det ingen mässing eller aluminiumlist som är lite bredare?
Mjo bm har iaf 57mm breda. Men jag fick avslag på det här hemma då de är "fula". Trots då att vi hsr mässingslister till andra rum/dörrhål.

https://www.byggmax.se/hus-och-bygg/virke/list-och-sockel/golvlist-och-golvsockel/skarvlist

Detta är dock inte mellan två rum riktigt utan mellan kök och matplats. Dvs det är inget dörrhål eller så så kanske ser malplacerat ut med en sådan list?

Lekte lite med chatgpt för att få ett hum. Den har förvanskat det en del men man får ju en idé iaf.

Original
Brun trälist på golv mellan kök och matplats, nära vita stolar och ljusgrått trägolv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Mässing
Brunrandigt laminatgolv med en mässingslist som skarv mellan kök och matplats, vita möbler syns i bildens kant.

Alu
En golvskarvlist av metall mellan kök och matplats på ett mörkt trägolv, bredvid ett vitt bord och stolar.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.