Byggahus.se

Tips om verktyg till bra pris - den nya tråden!

  1. SC Aero
    Verktygstokig · Östergötland · 750 inlägg

    SC Aero

    Verktygstokig
  2. Demmpa
    Husägare · Kalmar · 16 284 inlägg
    2,5m styrskena är lite kort när man ska såga en 2,5m (2,4m) lång skiva på längden.
     
  3. P
    Medlem · Hallands län · 2 869 inlägg

    Pysslarn

    Medlem
    Jo; vet inte hur det ser ut på andra sågar men Festool har två "justervred" i sulan för att minimera glapp/spel när sågen glider i skenan. De bör bägge två ha stöd av skenan såväl innan klingan går in i materialet som när den går ur. Annars är det risk att det blir lite vint i början och slutet av snittet.

    //Ronnie
     
    • Laddar…
  4. SC Aero
    Verktygstokig · Östergötland · 750 inlägg

    SC Aero

    Verktygstokig
    Man kan ju köpa 2st 1500mm skenor om man vill ;)(y)
     
  5. T
    Medlem · Skåne · 235 inlägg
    Bordssåg Skil 1340 AA för 2695 kronor på bauhaus. Sålde slut snabbt sist dom hade den för något år sedan. 2000w, 254 mm klinga och likadant anhåll som på Dewalt. Verkar vara sjukt mycket för pengarna. Finns ett fåtal kvar här och där så passa på!

    https://www.bauhaus.se/bordssag-skil-1340aa-2000w
     
    • Laddar…
  6. E
    Medlem · Jönköping · 78 inlägg

    Etnoy

    Medlem
  7. H
    Medlem · 45 inlägg
  8. D
    Medlem · Skåne · 24 inlägg

    dat96mhe

    Medlem
  9. P
    Verktygstokig · 266 inlägg

    poba53

    Verktygstokig
    Fein Multimaster AMM 500 Plus AS för Bosch 18V batterier till bra pris.
    Innan Black Week/Friday bryter ut så säljer Conrad.se den nya Fein AMM 500 Plus AS eller Plus Top AS till hyffsade pris jämfört andra svenska näthandlare. Vill Du hitta ännu bättre pris kan Du kolla Idealo.de för tyska nätpriser som är märkbart lägre.
    Basversionen AMM 500 Plus AS utan batteri och laddare ligger ca 1000:- lägre än andra i Sverige. Plus Top AS med tillbehör ligger ca 800:- under andra i Sverige.
    Priskillnad till AMM 700 Plus/Plus Top AS ansåg jag inte behövdes för min användning. 700-modellen har borstlös motor och är starkare och detta saknas på 500-modellen.
    Jag beställde min AMM 500 Plus Top AS med tillbehör för ett par veckor sedan och då var den bara 200:- dyrare. Nu är det ännu lägre pris hos Conrad.se för basmodellen
    Får se om någon droppar priserna ännu lägre under kommande vecka. För det har inte varit så många erbjudanden under denna höst så kanske marknaden vaknar till nu?

    Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
    Fein_AMM500_Plus_AS.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder Logga in
    Fein_AMM500_Plus_Top_AS.jpg
     
    • Laddar…
  10. A
    Medlem · Skåne · 683 inlägg
  11. Dan_Johansson
    Allvetare · Västra götaland · 7 381 inlägg

    Dan_Johansson

    Allvetare
    • Laddar…
  12. Niklasloow
    Renoverare · Skåne · 661 inlägg

    Niklasloow

    Renoverare
    extra mycket efter att cdon i veckan ändrade sina avtal till att nu typ tagit bort konsumentskyddet på deras hemsida. Blir du blåst så är det lite mer lycka till.
     
  13. T
    Självbyggare · Västra Götaland · 156 inlägg

    TCG

    Självbyggare
    • Laddar…
  14. J
    Medlem · 179 inlägg

    john.h

    Medlem
    • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.