717 720 läst ·
14 155 svar
718k läst
14,2k svar
Tesla och kollektivavtal
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
Renoverare
· Stockholm
· 20 351 inlägg
Är inte kollektivavtal frivilligt?Rejäl skrev:
Mig veterligen så får varje företag själva bestämma om de vill ha kollektivavtal eller inte. Om det är av vikt för de anställda så är det väl enklast att söka sig till företag där kollektivavtal finns. Förstår inte att facket ska få möjligheten att tvinga företag till något som är frivilligt.
Känns lite jante över det hela
Seden är ju att kollektivavtal är frivilligt. Alltså tar han "seden dit han kommer". Han väljer bara att inte göra som alla andra (vilket är hans fulla rätt när något är frivilligt)Rejäl skrev:
Ja, det är väl det som är frågorna.JanneJanne123 skrev:
Släpp personangreppen och pajkastningen så fokuserar vi på sakfrågan. Efter snart 5000 inlägg har det redan skrivits otaliga om att Musken ska ut och att Sverige kommer gå under annars. Dessa uttalanden skrivs ofta helt utan djupare analys. Det intressanta är ju inte ATT ni tycker så, utan VARFÖR. Blir inte så spännande diskussion annars.
Vad händer med Sverige om Tesla tvingas teckna kollektivavtal, respektive vad händer om vi urholkar rätten till privata arbetsmarknadsavtal och centraliserar detta också till centralmakten.
Min gissning på första alternativet är, -inte mycket, det kommer snart vara glömt, och på den andra så sällar jag mig inte till de som gissar på undergång men väl en rätt stökig period de kommande 3-4 valen när detta ska sätta sig, med minskad effektivitet som både kortsiktigt och långsiktig konsekvens.
Förhandlingarna påbörjades 2017, hittills utan några framgångar. Det är ett "krig" som IF Metall bara väntat på rätt "läge" att få starta. Anledningen till att de väntat är mest troligt för att få in fler medlemmar under åren. De får mycket mediatid, speciellt från vänsterhållet, de älskar att blåsa upp sig själva.Rejäl skrev:
Just nu tyckte man att det var rätt tid att starta "kriget" då Tesla blivit mycket populära och växt sig stora. Det finns även ett stöd från en mängd "elbilsallergiker" , BU-medlemmar, den s.k "avgasgenerationen".
Detta gör IF Metall m.fl för attt befästa sin position i första hand, de kastar sina egna medlemmar och flera anslutna arbetsgivare framför tåget. Medlemmarna riskerar sina arbeten och arbetsgivarna sin verksamhet om Tesla lämnar marknaden helt eller delvis.
Jag har ju skrivit upp några saker tidigare. Men i det större perspektivet får du flykt av arbetskraft ifrån landet. Detta gäller i första hand de enklare jobben. Du kommer skapa en kärna om 10% av befolkningen som har det bra ställt på europeisk nivå medan resten lever som i ett parallellsamhälle. Det finns redan modellerat i världen, bland annat östländerna Rumänien, Ungern och Ukraina.JanneJanne123 skrev:
Behöver det nödvändigtvis vara dåligt att storföretagen vinner mer mark? Förstår inte din argumentation riktigt nu. Ska du bara ställa frågor?JanneJanne123 skrev:
1, ja kanske, men behöver det nödvändigtvis vara dåligt?
2, så funkar det inte i Sverige, vi har LAS som är väldigt omfattande
3, då gäller väl samma sak åt andra hållet, om det redan uppfylls, varför bråka? Tesla tar striden för att i slutändan Elon Musk starkt ogillar fackförbund och framförallt att bli påtvingad saker.
LAS har vi idag. Och vad händer imorgon? Läs punkt 1.
Ja, varför skulle facken bråka? Kan det vara så att man inte är tappad bakom en vagn? Hur många företag har du jobbat för egentligen? När det kommer till dessa storföretag så är varje steg man tar en kamp för att vinna mer mark. Dessa personer i toppen drivs inte av innovation eller glädje av att skapa bättre liv för andra. Deras främsta mål kommer alltid vara pengar, pengar och pengar. Det är absolut ingen slump att personer med dessa mål sitter i toppen.
Vänsterns mardröm, men inte är du med i verklighetens Sverige. Hur bra insyn har du i just Teslas personalpolitik och arbetssätt?J Jontha skrev:Jag har ju skrivit upp några saker tidigare. Men i det större perspektivet får du flykt av arbetskraft ifrån landet. Detta gäller i första hand de enklare jobben. Du kommer skapa en kärna om 10% av befolkningen som har det bra ställt på europeisk nivå medan resten lever som i ett parallellsamhälle. Det finns redan modellerat i världen, bland annat östländerna Rumänien, Ungern och Ukraina.
Behöver det nödvändigtvis vara dåligt att storföretagen vinner mer mark? Förstår inte din argumentation riktigt nu. Ska du bara ställa frågor?
LAS har vi idag. Och vad händer imorgon? Läs punkt 1.
Ja, varför skulle facken bråka? Kan det vara så att man inte är tappad bakom en vagn? Hur många företag har du jobbat för egentligen? När det kommer till dessa storföretag så är varje steg man tar en kamp för att vinna mer mark. Dessa personer i toppen drivs inte av innovation eller glädje av att skapa bättre liv för andra. Deras främsta mål kommer alltid vara pengar, pengar och pengar. Det är absolut ingen slump att personer med dessa mål sitter i toppen.
Allvetare
· Östergötland
· 4 362 inlägg
Återigen, kul att läsa fler som uttalar sig precis så som Musk anser att det blir med fack. Att det automatiskt blir som "Lords and peasants" över det hela och att man nödvändigtvis måste vara motparter i allt.Rejäl skrev:
En rätt tråkig inställning som sällan tjänar en väl i livet....
Allvetare
· Östergötland
· 4 362 inlägg
Hade Musks mål varit pengar, pengar och pengar hade han redan skrivit kollektivavtal. I just detta fall så tror jag mer för att han är en envis jäkel som står för det han tror på.J Jontha skrev:Ja, varför skulle facken bråka? Kan det vara så att man inte är tappad bakom en vagn? Hur många företag har du jobbat för egentligen? När det kommer till dessa storföretag så är varje steg man tar en kamp för att vinna mer mark. Dessa personer i toppen drivs inte av innovation eller glädje av att skapa bättre liv för andra. Deras främsta mål kommer alltid vara pengar, pengar och pengar. Det är absolut ingen slump att personer med dessa mål sitter i toppen.
Men om Tesla och Musken nu är så bra som det utmålas utav vissa enstaka individer på denna tråd varför går man inte med i den svenska modellen?Jonatan79 skrev:
Förhandlingarna påbörjades 2017, hittills utan några framgångar. Det är ett "krig" som IF Metall bara väntat på rätt "läge" att få starta. Anledningen till att de väntat är mest troligt för att få in fler medlemmar under åren. De får mycket mediatid, speciellt från vänsterhållet, de älskar att blåsa upp sig själva.
Just nu tyckte man att det var rätt tid att starta "kriget" då Tesla blivit mycket populära och växt sig stora. Det finns även ett stöd från en mängd "elbilsallergiker" , BU-medlemmar, den s.k "avgasgenerationen".
Detta gör IF Metall m.fl för attt befästa sin position i första hand, de kastar sina egna medlemmar och flera anslutna arbetsgivare framför tåget. Medlemmarna riskerar sina arbeten och arbetsgivarna sin verksamhet om Tesla lämnar marknaden helt eller delvis.
Är rätt övertygad om att om det var upp till den svenska ledningen inom Tesla så skulle avtalet varit tecknat för länge sedan…
Det är management by fear som Musken i Amerika sitter och utövar över sina egna anställda… det råder inga tvivel om detta, ser man inte det så blundar man naivt och ser sig själv vara mera än alla andra som flera i denna tråd gör…
Är rätt övertygad om att folk på Tesla inte vågar yttra sig fritt då dom inte ser sig trygga i sina jobb i dessa oroliga tider..kanske det visar sig senare ifall man kommer till insikt om att teckna avtal…
