21 805 läst ·
52 svar
22k läst
52 svar
Tegelhus från 1929 vårt första hus
B byggarätt skrev:
Jag håller med.B byggarätt skrev:
Men finns det verkligen företag som utför äkta emaljering? Jag tycker mest att jag har stött på företag som målar om med färg. Hur bra färgen än må vara.
Du får gärna länka till en sådan firma.Åsa Lund skrev:
För alla de jag har sett länkar till hittills gör inte någon äkta emalj, där pulver bränns fast vid ca 800 grader.
Utan saluför en ommålning med FÄRG som remaljering.
Remaljering utförs med ett relativt tjockt lager av polyuretanlack. Tror det är hållbart idag ,vilket det inte var när man började använda metoden. Då tog man inte bort bottenventilen under behandlingen, vatten kom under plastskiktet vid skarven och lacken lossade i sjok. Idag byter man bottenventil och lackar när ventilen är avlägsnad.
Det är helt omöjligt att ersätta med vanlig traditionell emalj i ett hem, kräver en uppvärmning till över 800 grader Celsius.
Det är helt omöjligt att ersätta med vanlig traditionell emalj i ett hem, kräver en uppvärmning till över 800 grader Celsius.
Förstå inte riktigt vart du vill komma. Wikipedialänken visar väl med all önskvärd tydlighet att det inte skulle fungera med ett stort föremål i ett hem. Även den så kallade målaremaljen måste brännas Remaljeringsfirmorna plockar inte med sig badkaret.Åsa Lund skrev:
Prover utförda vid Statens provningsanstalt bekräftar att remaljering är polyuretanlack alltså plast.
https://www.remaljering.se/files/2016-04/8206remaljering-1.pdf
https://www.remaljering.se/files/2016-04/4860remaljering-2.pdf
https://www.remaljering.se/Statens-Provningsanstalt-tester
Klicka här för att svara