T
Hejsan!
Jag har ett problem som jag inte vågar chansa på och skulle vara super glad om någon vet vad ja snackar om och som kan hjälpa mig!

Fick en takfläkt häromdagen, men vet inte hur ja ska göra för att koppla det rätt.
Jag har ett vanligt tre pinns lamputtag i taket, jordat alltså. Och fläkten har fyra kablar.
Grön/gul ( Jord), Brun, Blå och svart. Någon som har en aning om hur man ska göra för att koppla rätt?
Mycker tacksam för svar!
Tobias
 
Beror på om du vill styra belysningen och själva fläkten med var sin lampknapp, eller om du styr båda med samma knapp och sedan tänkte använda snörende på själva fläkten för att reglera lamporna separat från fläkten.

om du nöjer dig med snörena för reglering ska du koppla gröngul till jord (hylsan), blå till neutral (ena stiftet på lampkontakthanen) och brun och svart ihop till tändtråd (det andra stiftet i hanen) obs att det finns en N märkning för ena stiftet på kontakten.
Vill du ha separata lampknappar till fläkt och lampa (eller kanske dimmer till lampa och knapp till fläkt) får du antingen se till att du har två tändtrådar dragna och koppla fast (genom att be elektriker) eller hitta en gammal jordad tvåkrets kronkontakt hane och hona och använda och då lägga brun och tvart på var sitt tändstrift och neutral på sitt och jord på sin hylsa.

OBS de gamla är runda och större än de moderna. Förväxla EJ med moderna ojordade tvåkrets ojordade.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.