Vad gör man åt detta? Är det svartmögel eller vad? Är ett pyttetlitet rum där vi kör tvättmaskin o torktumlaren i.

Finns det en snabbfix som kan duga sålänge??

Finns noll kr till att totalblåsa ut allt o renovera just nu!! Så undanber sådana förslag.
 
  • Fuktfläckar och potentiellt svartmögel på golvet i ett litet rum med tvättmaskin och torktumlare, synliga rör och kakelväggar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vitt kaklat hörn med rör och ventiler, svarta fläckar vid golvfogarna i ett litet tvättrum.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Möglig vägg i tvättrum med rörledningar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av kakelvägg med svartmissfärgad fog i ett tvättutrymme, eventuellt orsakad av mögel eller smuts. En vit cylinder syns i förgrunden.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
AXS
Tvätta med klorin och se till att det är bättre ventilation. Öka värmen om det går för att ta bort mer fukt.

Du behöver(troligen) inte riva något på grund av det där.
 
  • Gilla
Malinelisabeth och 1 till
  • Laddar…
Varför rinner det vatten på väggen? Kör ni torktumlaren och inte har någon ventilation? Då lär det mögla hur nyrenoverat det än är..

Se till att ha fläkt som blåser ut luften utomhus.
Avfuktare eller mer värme.
Städa.
 
  • Gilla
Malinelisabeth och 2 till
  • Laddar…
Skaffa även en avfuktare, det ser ut sådär då det troligen blir riktigt fuktigt när ni tvättar o tumlar och ventilationen inte räcker Har ni gammal tumlare som inte har värmepump kan det räcka att byta den i kombo med paxfläkt "om det ändå är pågång" men avfuktare tycker jag är bättre.

Har själv avfuktare i tvättstugan då vi även hänger tvätt, det är riktigt effektivt.
 
  • Gilla
Malinelisabeth och 1 till
  • Laddar…
Eller öppna dörren. Det kan räcka. Möglet i sig, är ingen fara, bara ett resultat av gynnsamma levnadsförhållanden. Alla våtutrymmen har mögel i varierande grad.
 
  • Gilla
Malinelisabeth
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.