Bränt elektriskt komponent i tvättmaskin med synliga skador på kablar och plastdelar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Tvättmaskinen dog mitt i ett tvättprogram, öppnade och kikade in och hittade det här. Är det möjligt att laga eller måste hela maskinen slängas?
 
Att klippa bort en bit bränd kabel och trycka på en ny kabelsko är inget större problem. Frågan är bara varför kabeln har blivit överbelastad. Det finns säkert ett bakomliggande fel som har orsakat överbelastningen.
Ta ett nytt kort på den cylinderformade komponenten, kanske är det en kondensator som behöver bytas.
 
Ett öppet eluttag med synliga ledningar och en brännskada på en del, pekas på av en hand.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Närbild av en vit elektrisk koppling med teknisk information och kablar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Kan dessa foton hjälpa till att se problemet?
 
Bränd elektrisk anslutning och smält plast på en vägguttag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Den burken är ett avstörnoingsfilter. Det kan inte orsaka detta fel utan felet är troligen dålig kontakt i kabelskon. Men värmen har nog pensionerat filtret så du behöver ett nytt. Bör finnas som reservdel. Tilll det behöver du en ny kabelsko. Det finns en god chans att det inte är något mer fel. Du kan ju tillfälligt provköra maskinen utan detta filter. Se till att ansluta skyddsjorden bara.
 
Det är ett nätfilter för att undertrycka störningar kommer in/ut till maskinen.
Svårt att säga om det är defekt. Kan vara varmgång i kontakten som orsakat den brunna kabeln.
Kontakten i filtret ser rejält anfrätt och oxiderad ut. Har du kunskap/känsla för att rota med detta så testa med att klipp bort en bit kabel och sätt på en ny kabelsko. Testa maskinen under uppsikt.
 
Tack för kloka och engagerade svar! Jag skall titta närmare på detta tillsammans med någon som kan mer än mig :) ingen skulle vara gladare än jag om maskinen gick att reparera!
 
Allt går att laga. Den stora frågan är om det är ekonomiskt försvarbart ? Kan man inte göra nåt själv utan måste anlita någon så är man snabbt uppe i vad en normal maskin kostar. Det är mest därför det slängs så mycket för skitfel. Ett par rreservdelar, framkörning, ett par timmars jobb är ganska mycket pengar idag.
 
  • Gilla
Molkan
  • Laddar…
Reservdelen lär inte kosta så mycket och flytta över kablarna en efter en klarar man själv, så det borde inte bli så dyrt.
 
  • Gilla
Molkan
  • Laddar…
P
ja eller strunta i nät filtret helt då maskinen funkar ändå
men ev så blir det lite störningar på annan utrustning i stället
 
electroluxaren skrev:
ja eller strunta i nät filtret helt då maskinen funkar ändå
men ev så blir det lite störningar på annan utrustning i stället
På vilket sätt stör det annan utrustning isf?
 
useless useless skrev:
[länk]

[länk]
Tack!!
 
Fast om maskinen ska fungera även med bortkopplad avstörning så kan det väl inte ha orsakat att den är död nu och troligen inte vaknar till liv med ny konding?
 
Avstörningsfiltret har sannolikt inte orsakat felet nej, utan orsaken är troligen glappkontakt i kabelskon. Det är en motor (induktiv last) och strömbrytare med i spelet, så filtret kan ha konkreta motiv i att ta bort inducerade strömspikar som annars kan förstöra känslig elektronik.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.