19 751 läst ·
41 svar
20k läst
41 svar
Störande köksluckor hos grannen fördärvar sömn!
tack för tips! Detta hjälper tyvärr inte. Sitter i mekanismen(gångjärn) som är för kraftfult samt stomme som fångar genererar för mycket ljud. Luckdämpare ser positivt ut. Frågade Förbo för 1 vecka sen om dom har men inget intresse än att hjälpa till med dettaC claesborjesson skrev:
tack för tips. Dock finns inte plats för detta. Sen är det betong hus så hjudet tar sig fram endå. Bästa är lösa det på platsL L.I skrev:Hej, lite svårt/dyrt att bygga vägg i en hyreslägenhet. Ett väldigt enkelt budgetalternativ är att åka på secondhand köpa Billys bokhyllor och fylla dessa med böcker inköpta även de på secondhand. Man brukar kunna få en kasse med böcker för 10kr. Sedan till Ikea och köp en taklist och riktigt
tjocka mörkläggningsgardiner som hängs framför bokhyllorna. Även en tjock stor matta i sovrummet kommer att hjälpa till att minska ljudet.
Som jag skrev tidigare alla andra grannar borde ha samma problem så prata med dom och då kan ni väl ta upp det med värdenA Anders Ward skrev:
Om dom inte är störda får du nog satsa på proppar till öronen eller flytta
Har ett puusteli kök.. sitter små oljefylld dämpare typ som dessa
https://www.bauhaus.se/dampare-gra?...roozgxOG2C_j-Vls7J9gY1uQ2KzB1e5waAtumEALw_wcB
Typ bars borra hål o trycka i skåpet. Är helt ljudlöst o stänga skåp även om man är oförsiktig o slår igen dem
https://www.bauhaus.se/dampare-gra?...roozgxOG2C_j-Vls7J9gY1uQ2KzB1e5waAtumEALw_wcB
Typ bars borra hål o trycka i skåpet. Är helt ljudlöst o stänga skåp även om man är oförsiktig o slår igen dem
Medlem
· Stockholm
· 389 inlägg
Hur vet du att det inte fungerar ?A Anders Ward skrev:
Dessa sätts inte på gångjärnssidan utan på stommen på handtagssidan, hjälper mer än man tror. Minskar just slamret utan att synas.
https://luckoronline.se/mobel-luckor-gangjarn/dampning
Alla dämpare som presenteras på denna sidan är överraskande effektiva, på möbler där Blum dämparen inte passar så har jag fått montera den lite enklare modellen och den gör sitt jobb otroligt bra, finns pop ut modeller med!
Alla dämpare som presenteras på denna sidan är överraskande effektiva, på möbler där Blum dämparen inte passar så har jag fått montera den lite enklare modellen och den gör sitt jobb otroligt bra, finns pop ut modeller med!
Flytta ut på landetA Anders Ward skrev:Hej! Tar upp en gammal tråd då jag har precis samma problem.
1. Min lägenhet är riktigt dumt byggd då sovrummet är vägg i vägg med köksskåp med högljudda köksluckor. Blir väckt 05 och det funkar inte för min sömn.
Tog du upp det med mitt bostadsbolag (FÖRBO) och fick svar att det är inte våra problem...???
2. Så jag har fått börja testa vad som funkar så jag kan lämna över detta till grannarna.
Att bara sätta upp några hårda filtdämpare funkar inte då et genererar ett annat typ av stör ljud som är mer "BOM". Funderat på mer mjukare alternativ som bromsar upp luckan oh det blir fungerande. Tänker typ en bit svamp eller liknande. Dock ska det vara lätt för dom sätta upp så det blir av.
Riktigt tragiskt att inte Förbo vill hjälpa till med detta då det är deras fastighet och skåpsluckor. Borde finnas en förståelse för att utebliven sömn kan lätt bli ohälsa.
Har någon en ide kring detta?
Ibland är enkla saker inte alls enkla.![]()
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
