Jag har köpt downlights att sätta under köksskåpen. Från transformatorn går det en vanlig apparatsladd.

Jag skulle vilja koppla på en stor utanpåliggande strömbrytare (inte en sådan där liten vanlig för apparatsladdar). Är det möjligt?

På kjell.com finns det "Brytare 1pol/trapp,vit". Är det någonting jag kan använda? Eller vad behöver jag? Jag har alltså tänkt att sätta strömbrytaren under köksskåpet.
 
Om du nu ska skojja till det så får du se till att strömbrytaren har skruvanslutning då det förmodligen är rk i sladden.
 
Farkie skrev:
Om du nu ska skojja till det så får du se till att strömbrytaren har skruvanslutning då det förmodligen är rk i sladden.
Jag tänkte att det nog vore snyggast. Men jag antar på ditt "skoja till det" att du känner till någon bättre lösning?
 
Är transformatorn stickproppsansluten? Det bästa är att koppla in strömbrytaren före uttaget i så fall enligt vanlig praxis. Annars får du klämma dit en vanlig sladdströmbrytare på kabeln till trafon.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.