_ap_
Matss skrev:
Fördelen med dubbla blandningsventiler är att du kör en större del av vv genom fvslingan. Risken är dock att efter nåt år så har ventilen kärvat fast och systemet går som med en enkel bv. Och då var det en onödig investering. Men för finsmakaren är dubbla bv ett måste :)
är verkligen risken SÅ stor att dom ska fastna, mina är 5år och funkar perfekt, dom rör ju på sig i sort sett hela tiden.
 
Det verkar vara större risk att den som står fullt öppet eller stängt (den som styr mellan övre undre slinga) vill fastna. Men jag har ingen statistik på hur ofta det sker.
 
Please help -- Är ute efter ett litet - minsta möjliga system för att använda en ackumulator tank - helst inne i köket (finns det?) där vi har kökspannan från Wamlser som vi ännu inte eldat i.

Önskar använda ett par "gamla element" och nån *liten* tank om det behövs eller räcker det med element och öppet expansionskärl i toan på andra sidan väggen??

---
Hittade också denna häftiga sajt ÅNGSLOTTET -- ang. tankar, vedledning, ångdriven el och värme mm se,
http://www.intercooler.fi/steamcastle/?p=energy&l=sv
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.