Någon som kan förklara varför det är en procentsats som används idag istället för en fast administrationsavgift?
 
  • Gilla
Noseone
  • Laddar…
Tja, det blir i ett perspektiv mer rättvist. Har du råd med en dyr kåk har du råd med dyrare stämpelskatt. Köper du en billig kåk skulle kanske en fastavgift kännas orealistiskt hög. Idag är minimibeloppet 50 för stämpelskatt om jag minns rätt.
 
Som vanligt pungslås folk som lyckats tjäna pengar att bli avlurade mer av farbror staten. Inte ens alliansen försökte ändra denna sorgliga "skatt" :(
 
Aha, nu läste jag DI-artikeln, jag har fått för mig att hela var en avgift men nu ser jag att det verkligen är en skatt (där är ju en administrationsavgift som också tas ut).
 
Som vanligt är det villaägarna som ska pungslås. Både lagfartsavgift och pantbrevsavgift. Säljer man en brf för motsvarande värde utgår en avgift till brf-föreningen om några hundra. För att inte tala om fastighetsavgiften.
Stötande orättvisa!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.