MultiMan
Ingen vakuumventil för avluftningen inomhus som blivit otät? Har hänt mig. Då luktar det vad man än gör.

I någon tråd här så hade en stjärna byggt in den i en vägg, så de fick riva hål för att hitta.
 
  • Gilla
lat
  • Laddar…
har ni elspis så kolla baksidan så att där inte sitter en bränd mus där elen går in
kolla även proppskåpet
 
MultiMan
Bränd mus luktar inte "kål" (antar man menar svavelväte, kål-släktet har många svavelföreningar i sig).
 
  • Gilla
AG A
  • Laddar…
AXS
Mitt avlopp i köket började lukta fruktansvärt illa, visade sig att något börjar växa på baksidan av silen eller vad det heter. Alltså precis uppe i vasken. Skruvade loss och skrubbade så var det löst.

Om det inte är det så skulle jag olagligen hålla i kokhett vatten och kaustiksoda. Flera omgångar och ordentligt med båda soda och vatten. Akta ögon och hud!
 
Hade exakt samma problem.

Visade sig att det var kylskåpet som krånglade. Hålet som släpper ut kondensvatten till baksidan hade blivit igenfyllt av skit så det hade torkat ut där bak och det var ganska smutsigt vilket gjorde att det luktade när det värmdes upp. Worth a shot!
 
  • Gilla
maria01
  • Laddar…
Död mus/råtta i golvet eller t.ex. under köksskåp. De kan lukta rätt länge. Att det inte luktar under golvet beror antagligen på att eventuella luftrörelser är uppåt i huset. Så ligger de i golvet så sprids lukten uppåt, tänk golvdrag.
 
MultiMan
AXS AXS skrev:
Mitt avlopp i köket började lukta fruktansvärt illa, visade sig att något börjar växa på baksidan av silen eller vad det heter. Alltså precis uppe i vasken. Skruvade loss och skrubbade så var det löst.

Om det inte är det så skulle jag olagligen hålla i kokhett vatten och kaustiksoda. Flera omgångar och ordentligt med båda soda och vatten. Akta ögon och hud!
Klorin löser nästan alltid dålig lukt i avlopp och brunnar. Slå i en skvätt när du går och lägger dig så luktar det bara badhus dagen efter.

Det är även starkt basiskt som NaOH och har därför rätt kraftigt rengörande verkan också. Det är natriumhypoklorit (NaClO) löst i vatten normalt sett, iaf det jag använder.
 
Att det skulle saknas vatten i vattenlåsen, är nog inte problemet. För det första luktar det inte så mycket från ett avlopp. Dessutom har ni ju hällt vatten vid flera tillfällen, både med och utan vattenlås på plats.
Din beskrivning av lukten får mig att tro att det är gas. Man tillsätter luktämne i gasol, som annars är luktlöst. Dumt nog har man valt en lukt som kan misstas för ruttet kött/sopor, eller kanske kål. Jag höll själv på att spränga mitt hus, då jag letade efter döda djur, eller delar av sopor. Istället för att förstå att det läckte gas till spisen. Jag satt tillochmed inne och rökte i köket på den tiden.
Men om du har gasspis eller kylskåp som går på gasol, så kolla upp det.
Annars så är det något, stort som en råtta. Annars skulle ni ha hittat det. Då kommer det även ge sig ganska snart.
 
V Vmrvmr skrev:
Lukten sprider sig i hela stugan, även ut igenom dörren till uterummet. Men källaren är som sagt luktfri.
Jag tycker det känns konstigt att ett avlopp plötsligt kan börja stinka såhär brutalt på bara några dagar trots rengöring, inga stopp osv.
Luktar inget på toan. Om vattenlåsen är de skålarna som jag ringat in på bilden så har dessa varit fyllda till kanten med vatten varje gång jag tagit loss de för att rengöra de senaste dagarna i köket. Där har deintivt inte varit tomt på vatten de senaste dagarna och lukten blir värre för varje dag. [bild]
Vattenlåsets funktion är just att stoppa lukt. Så det enda som kan lukta är mellan vasken och vattenlåset. Allt i avloppet nedanför vattenlåset kan vara hur äckligt som helst, det luktar inte inne.

Men det kan ju vara ett trasigt avloppsrör som gör att det luktar. Då är det främst reparation som är viktigt, inte rengörning och spolning.
 
Efter att jag i frustration tagit isär hela vattenlåssystemet och hällt ättika och bikarbonat I röret som går ner i marken upptäckte vi att det var avloppet som stank. Antagligen har det sipprat ut lukt efter att det inte slutit tätt, tror ättika och bikarbonat har aktiverat en process i rören och fått skit att lossna och lukta ut i stugan...
Att det kunde lukta så mycket när man tog bort hela allt dock...🙃 otroligt att detta hålls inne via ett vattenlås!
Nu är avloppsröret tillfälligt inpackat till vi ska fixa till köket i vår och lukten nästan helt borta.
Nu är det bara alla textilier i stugan som luktar kål.😑
Tack för alla svar och tips!
 
Vad har ni för avlopp - enskilt, och är det 3-kammarebrunn?

I 3-kammare så sker en anaerob jäsning i de olika kammarna av allt man spolar ned i avloppet och det bildas koldioxid, metan samt väldigt många olika 'aromer' som näsan är högst känslig för av evolutionär selektering för just att vi skall undvika dessa ämnen som avger dofterna - bl.a olika merkaptaner som det behövs väldigt lite av för att det skall fortfarande stinka väldigt mycket - dofterna man kan uppleva från sulfitkokande pappersbruk och känns milsvida omkring i vindriktningen är olika merkaptaner och det kanske handlar om enstaka gram av det per timme i deras utsläpp av ånga mm. och det får kubikkilometrar av luft att stinka 'pappersbruk'...

- merkaptaner hör till bland de mest stinkade ämnena i världen (men några också positivt förknippat som tex. brödbak och kaffedoft) och variant av det fins i bl.a i skunkens doftsekret, i ruttnande material som lik etc. och det är därför det får så hög 'uppmärksamhet'.

Det som används som doftmedel i gasol är oftast etymerkaptan vilket ser ut som etanolmolekylen men syret är ersatt med en svavelatom - och där handlar det om ca 5 ml per ton gasol med avsikten att det skall lukta så mycket att man vill fly rummet innan det når en sådan nivå att det fins en risk att kunna tändas på och deflagrera (vilket inte är samma sak som att explodera) och nivån är att det skall lukta väldigt mycket 'gas' är satt vid 1/5-del av lägsta explosionsnivån (egentligen deflagrationsnivån, men skrivs slarvigt som explosion) och motsvarar 8 gram gasol utblandat per kubikmeter luft - och för att kunna tändas på med en väldigt långsam flamfront som vandrar iväg (deflagration)¹ så behöver det har läckt ut och blandats om väl mer än 40 gram gasol per kubikmeter luft.


Tillbaka till ämnet så kan stugan med sin undertryck av tex. att den hålls uppvärmd, ha ett konstant sug som gör att avloppsgas som bildas i 3-kammarbrunnen, sugs genom avloppsrören in i stugan vid minsta lilla läcka i avloppsledningars skarvar och på fel sida av vattenlås, och när ni är borta och det är mer tillstängt än annars så fyller det bodelen med dessa gaser i olika uppblandningar och det också ger tid på sig att tränga in (diffundera) och mättas upp i all materiel under väldigt lång tid.

Detta gör också att dofterna som sugits in i materialet kommer att ta väldans tid att dofta ut igen när det spolas om med friskluft igen - minst lika lång tid som det har varit utsatt för doften när stugan var tillslutet och det kommer behövas veckor, ja månader med konstant vädring med frisk luft innan det går under dofttröskeln igen för de flesta.



¹alla som lekt med cigarettändare, vilket var vanligt på 1970-80 talet bland alla som började röka på högstadiet i grundskolan och tex. blåst in lite av ciggtändargasen i en lite burk och sedan tänt på och sett en blå hinna (deflagration) sakta brinna in i burken så ligger man ungefär på 40 gram gasol per m³ luft i utblandning.
 
X xxargs skrev:
Vad har ni för avlopp - enskilt, och är det 3-kammarebrunn? I 3-kammare så sker en anaerob jäsning i de olika kammarna av allt man spolar ned i avloppet och det bildas koldioxid, metan samt väldigt många olika 'aromer' som näsan är högst känslig för av evolutionär selektering för just att vi skall undvika dessa ämnen som avger dofterna - bl.a olika merkaptaner som det behövs väldigt lite av för att det skall fortfarande stinka väldigt mycket - dofterna man kan uppleva från sulfitkokande pappersbruk och känns milsvida omkring i vindriktningen är olika merkaptaner och det kanske handlar om enstaka gram av det per timme i deras utsläpp av ånga mm. och det får kubikkilometrar av luft att stinka 'pappersbruk'... - merkaptaner hör till bland de mest stinkade ämnena i världen (men några också positivt förknippat som tex. brödbak och kaffedoft) och variant av det fins i bl.a i skunkens doftsekret, i ruttnande material som lik etc. och det är därför det får så hög 'uppmärksamhet'. Det som används som doftmedel i gasol är oftast etymerkaptan vilket ser ut som etanolmolekylen men syret är ersatt med en svavelatom - och där handlar det om ca 5 ml per ton gasol med avsikten att det skall lukta så mycket att man vill fly rummet innan det når en sådan nivå att det fins en risk att kunna tändas på och deflagrera (vilket inte är samma sak som att explodera) och nivån är att det skall lukta väldigt mycket 'gas' är satt vid 1/5-del av lägsta explosionsnivån (egentligen deflagrationsnivån, men skrivs slarvigt som explosion) och motsvarar 8 gram gasol utblandat per kubikmeter luft - och för att kunna tändas på med en väldigt långsam flamfront som vandrar iväg (deflagration)¹ så behöver det har läckt ut och blandats om väl mer än 40 gram gasol per kubikmeter luft. Tillbaka till ämnet så kan stugan med sin undertryck av tex. att den hålls uppvärmd, ha ett konstant sug som gör att avloppsgas som bildas i 3-kammarbrunnen, sugs genom avloppsrören in i stugan vid minsta lilla läcka i avloppsledningars skarvar och på fel sida av vattenlås, och när ni är borta och det är mer tillstängt än annars så fyller det bodelen med dessa gaser i olika uppblandningar och det också ger tid på sig att tränga in (diffundera) och mättas upp i all materiel under väldigt lång tid. Detta gör också att dofterna som sugits in i materialet kommer att ta väldans tid att dofta ut igen när det spolas om med friskluft igen - minst lika lång tid som det har varit utsatt för doften när stugan var tillslutet och det kommer behövas veckor, ja månader med konstant vädring med frisk luft innan det går under dofttröskeln igen för de flesta. ¹alla som lekt med cigarettändare, vilket var vanligt på 1970-80 talet bland alla som började röka på högstadiet i grundskolan och tex. blåst in lite av ciggtändargasen i en lite burk och sedan tänt på och sett en blå hinna (deflagration) sakta brinna in i burken så ligger man ungefär på 40 gram gasol per m³ luft i utblandning.
X xxargs skrev:
Vad har ni för avlopp - enskilt, och är det 3-kammarebrunn?

I 3-kammare så sker en anaerob jäsning i de olika kammarna av allt man spolar ned i avloppet och det bildas koldioxid, metan samt väldigt många olika 'aromer' som näsan är högst känslig för av evolutionär selektering för just att vi skall undvika dessa ämnen som avger dofterna - bl.a olika merkaptaner som det behövs väldigt lite av för att det skall fortfarande stinka väldigt mycket - dofterna man kan uppleva från sulfitkokande pappersbruk och känns milsvida omkring i vindriktningen är olika merkaptaner och det kanske handlar om enstaka gram av det per timme i deras utsläpp av ånga mm. och det får kubikkilometrar av luft att stinka 'pappersbruk'...

- merkaptaner hör till bland de mest stinkade ämnena i världen (men några också positivt förknippat som tex. brödbak och kaffedoft) och variant av det fins i bl.a i skunkens doftsekret, i ruttnande material som lik etc. och det är därför det får så hög 'uppmärksamhet'.

Det som används som doftmedel i gasol är oftast etymerkaptan vilket ser ut som etanolmolekylen men syret är ersatt med en svavelatom - och där handlar det om ca 5 ml per ton gasol med avsikten att det skall lukta så mycket att man vill fly rummet innan det når en sådan nivå att det fins en risk att kunna tändas på och deflagrera (vilket inte är samma sak som att explodera) och nivån är att det skall lukta väldigt mycket 'gas' är satt vid 1/5-del av lägsta explosionsnivån (egentligen deflagrationsnivån, men skrivs slarvigt som explosion) och motsvarar 8 gram gasol utblandat per kubikmeter luft - och för att kunna tändas på med en väldigt långsam flamfront som vandrar iväg (deflagration)¹ så behöver det har läckt ut och blandats om väl mer än 40 gram gasol per kubikmeter luft.


Tillbaka till ämnet så kan stugan med sin undertryck av tex. att den hålls uppvärmd, ha ett konstant sug som gör att avloppsgas som bildas i 3-kammarbrunnen, sugs genom avloppsrören in i stugan vid minsta lilla läcka i avloppsledningars skarvar och på fel sida av vattenlås, och när ni är borta och det är mer tillstängt än annars så fyller det bodelen med dessa gaser i olika uppblandningar och det också ger tid på sig att tränga in (diffundera) och mättas upp i all materiel under väldigt lång tid.

Detta gör också att dofterna som sugits in i materialet kommer att ta väldans tid att dofta ut igen när det spolas om med friskluft igen - minst lika lång tid som det har varit utsatt för doften när stugan var tillslutet och det kommer behövas veckor, ja månader med konstant vädring med frisk luft innan det går under dofttröskeln igen för de flesta.



¹alla som lekt med cigarettändare, vilket var vanligt på 1970-80 talet bland alla som började röka på högstadiet i grundskolan och tex. blåst in lite av ciggtändargasen i en lite burk och sedan tänt på och sett en blå hinna (deflagration) sakta brinna in i burken så ligger man ungefär på 40 gram gasol per m³ luft i utblandning.
X xxargs skrev:
Vad har ni för avlopp - enskilt, och är det 3-kammarebrunn?

I 3-kammare så sker en anaerob jäsning i de olika kammarna av allt man spolar ned i avloppet och det bildas koldioxid, metan samt väldigt många olika 'aromer' som näsan är högst känslig för av evolutionär selektering för just att vi skall undvika dessa ämnen som avger dofterna - bl.a olika merkaptaner som det behövs väldigt lite av för att det skall fortfarande stinka väldigt mycket - dofterna man kan uppleva från sulfitkokande pappersbruk och känns milsvida omkring i vindriktningen är olika merkaptaner och det kanske handlar om enstaka gram av det per timme i deras utsläpp av ånga mm. och det får kubikkilometrar av luft att stinka 'pappersbruk'...

- merkaptaner hör till bland de mest stinkade ämnena i världen (men några också positivt förknippat som tex. brödbak och kaffedoft) och variant av det fins i bl.a i skunkens doftsekret, i ruttnande material som lik etc. och det är därför det får så hög 'uppmärksamhet'.

Det som används som doftmedel i gasol är oftast etymerkaptan vilket ser ut som etanolmolekylen men syret är ersatt med en svavelatom - och där handlar det om ca 5 ml per ton gasol med avsikten att det skall lukta så mycket att man vill fly rummet innan det når en sådan nivå att det fins en risk att kunna tändas på och deflagrera (vilket inte är samma sak som att explodera) och nivån är att det skall lukta väldigt mycket 'gas' är satt vid 1/5-del av lägsta explosionsnivån (egentligen deflagrationsnivån, men skrivs slarvigt som explosion) och motsvarar 8 gram gasol utblandat per kubikmeter luft - och för att kunna tändas på med en väldigt långsam flamfront som vandrar iväg (deflagration)¹ så behöver det har läckt ut och blandats om väl mer än 40 gram gasol per kubikmeter luft.


Tillbaka till ämnet så kan stugan med sin undertryck av tex. att den hålls uppvärmd, ha ett konstant sug som gör att avloppsgas som bildas i 3-kammarbrunnen, sugs genom avloppsrören in i stugan vid minsta lilla läcka i avloppsledningars skarvar och på fel sida av vattenlås, och när ni är borta och det är mer tillstängt än annars så fyller det bodelen med dessa gaser i olika uppblandningar och det också ger tid på sig att tränga in (diffundera) och mättas upp i all materiel under väldigt lång tid.

Detta gör också att dofterna som sugits in i materialet kommer att ta väldans tid att dofta ut igen när det spolas om med friskluft igen - minst lika lång tid som det har varit utsatt för doften när stugan var tillslutet och det kommer behövas veckor, ja månader med konstant vädring med frisk luft innan det går under dofttröskeln igen för de flesta.



¹alla som lekt med cigarettändare, vilket var vanligt på 1970-80 talet bland alla som började röka på högstadiet i grundskolan och tex. blåst in lite av ciggtändargasen i en lite burk och sedan tänt på och sett en blå hinna (deflagration) sakta brinna in i burken så ligger man ungefär på 40 gram gasol per m³ luft i utblandning.
Oj du kan din grej!

Alltså jag har ingen aning.
Det enda jag ser är att köksavloppet möter ett tjockare orange rör (toalettavloppsrör) under stugan som man sedan ser där man stänger av och på vattnet på höst och vår innan de försvinner in under jorden
Men det är kommunalt avlopp och vatten.
Kan man göra något åt ett undertryck?
Vattenlåset var troligtvis 50 år gammalt och de va väldigt smutsiga och de ena röret var typ istoppat i det andra så jag hoppas stanken här bara berodde på riktigt dåligt vattenlås och inte upprepar sig med det nya sen!😅
 
Är det kommunal avlopp så kan det mycket väl finnas en smula övertryck och att den kan variera med tiden och väderlek då det är mer eller mindre stort rörnät som är ihopkopplad.

med andra ord dofterna kommer inte bara från eran hushålls avlopp utan också från andra håll också om man har oturen med luftläcka i avloppsrören och därför luktar så väldigt illa.

Smula undertryck vill du ha i fastigheten för ventilationen skull, utan det är snarare att titta över avloppen att det inte fins läckor och om det fins avluftsrör för eran gren (ofta en rör upp till taket inkopplad i närheten av tex. toaletten) och den inte är igensatt.
 
AXS AXS skrev:
Om det inte är det så skulle jag olagligen hålla i kokhett vatten och kaustiksoda. Flera omgångar och ordentligt med båda soda och vatten. Akta ögon och hud!
Är det olagligt? Shit, i så fall är jag något slags superskurk...
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.