Hej,

Förhoppningsvis en enkel fråga.

Jag håller på att bygga om och bl.a. göra en tvättstuga. Vad jag först behöver göra är att ta bort ett befintligt handfat med blandare och behöver stänga av vattnet. Jag hittar huvudkranen till huset, och går det bra att bara stänga av den, spola slut allt varm/kall vatten, och sedan ta bort blandaren.

Varmvattnet i huset är genom en varmvatten beredare. Om man tömmer den genom ovan, är det någon risk att den gör sönder när den så att säja stor tom ett litet tag. Jag hade hoppats på att lokalisera en utgånde avstängsingskran från varmvatten beredaren, men har inte lyckats än med säkerhet.

Tackar för svar.

Johan
 
Stäng av elen till den om det är en eldriven beredare. Elementet gillar inte att gå torrt.
 
Du behöver normalt inte tömma vv beredaren på vatten. Trycket försvinner ju när du stänger kv!
 
Ok. Det precis något sådant jag tänkte inte skulle vara bra.

Varmvattenberedaren är relativt ny (CTC Ecoel elpanna och varmvatten). Jag kanske skulle ta och ringa dom. Det kanske finns något sätt att stänga av utgående varmvatten.

Tack för svaret.
 
Vectex,

Så när jag stänger av ingående vatten (kall) till huset och öppnar för varmvatten på blandaren i handfatet så tömms inte varmvatten beredaren eftersom det inte finns något ingående kallvatten tryck.

Ville bara försäkra mej om att jag förstår rätt vad du skrev.

Tack för svaret.
 
Stänger man inkommande kv så bryter du varmvattnet, ibland stänger jag KV in mot värmepump/panna eller VV beredare för att VV expanderar i den varma pannan/beredaren, då kan ett kapat vv rör smårinna över vid t.ex blandarbyte, proppning etc

mvh
 
Ja, du har fattat det jag skrev korrekt! Men som ovanstående skriver så kan det droppa lite grann när beredaren värmer vattnet. Normalt räcker det med en trasa för att torka upp det hela, men du ska inte lämna ett öppet rör under köksvasken och sen gå och lägga dig...
 
  • Gilla
ItIsYeLizard och 1 till
  • Laddar…
Svaret har du egentligen redan fått...

Funktionen hos en varmvattenberedare går ut på att kallt vatten som värms i beredaren stiger till beredarens topp där röret till kranarnas vv sitter anslutet. I beredaren råder samma tryck som på inkommande kv).
När du tappar varmvatten i kranen så kommer det från beredarens övre del där vattnet är varmt. Motsvarande mängd vv som går ut kommer in i form av nytt kallvatten in i beredarens botten iom att trycket i vvb ju nu är lägre än inkommande vattens. Om trycket på inkommande vatten försvinner (du stänger huvudkranen) så kommer mao trycket i beredaren kunna vara tillräckligt lågt för att inte varmvattnet ska "orka" fram till kranen.
 
  • Gilla
Andreas Mattisson
  • Laddar…
Perfekt. Tack för alla svar. Nu vet jag hur det fungerar, hur/vad jag ska göra och kan jobba vidare med ro.

Mvh till alla, Johan
 
  • Gilla
WillespappaMarcus
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.