Byggahus.se

Stående panel i olika bredder

  1. V
    Husägare · 4 inlägg

    Värmdövillan

    Husägare
    Väldigt snygg panel och fantastiskt fint slutresultat! Vi är i startgroparna av en tillbyggnad och är sugna på en panel väldigt lik eran. Vi dividerar kring spontad eller "z-variant" likt den du ritat. Som jag förstått finns det en lite mer förhöjd risk att z slår sig än spontad, vad har du för erfarenhet kring det? Har springan blivit bredare när det torkat nu efter några år? Tack på förhand om du har möjlighet att svara!
     
  2. P
    Lösvirkesbyggare · Östergötland · 167 inlägg

    Panelmannen

    Lösvirkesbyggare
    Riktigt snyggt! @Johan Roman hur löste ni knutarna? Det ser inte ut som några knutbrädor på bilden men det kanske syns dåligt?
     
    • Laddar…
  3. J
    Medlem · 28 inlägg

    Johan Roman

    Medlem
    Tack! Det stämmer vi har inga knutbrädor.
     
  4. Pasjostrom
    Renoveringsnovis · Stockholm · 625 inlägg

    Pasjostrom

    Renoveringsnovis
    Väldigt snyggt, när jag bygger hus i framtiden blir det något liknande (dvs både panelen och övergripande hus-arkitektur), är det egenritat eller arkitektritat?
     
  5. J
    Medlem · 28 inlägg

    Johan Roman

    Medlem
    Det är väl en kombo, huset är ritat av en arkitekt på uppdrag av oss men många detaljer har vi valt och till stor del byggt själva, exempelvis panelen. Vad det gäller panelen fick vi inspiration från ett avsnitt i husdrömmar i Malmö om jag minns rätt.
     
  6. J
    Medlem · 28 inlägg

    Johan Roman

    Medlem
    Hej, tycker nog att det ser bra ut, senaste bilden är efter ca 4 år.
     
  7. Ola Resvik
    Medlem · 1 inlägg

    Ola Resvik

    Medlem
    Hej Johan,
    Har läst denna tråd om din husfasad och det är vad jag letar efter. Hur har du behandlat/målat fasaden?
    Hur har du varierat de olika bredderna på panelen? Slumpmässigt eller efter ett tänk/mönster?
    Hälsar
    Ola
     
  8. J
    Medlem · 28 inlägg

    Johan Roman

    Medlem
    Panelen är behandlad med Organowood. Gjorde att mönster med typ 20 plankor som jag upprepade och anpassade när man närmar sig fönster.
     
  9. P
    Tillbyggare · Jönköping · 59 inlägg

    Pasi K

    Tillbyggare
    Nyfiken på vad det kostade per löpmeter. Planerar själv att göra likadant.
     
  10. J
    Medlem · 28 inlägg

    Johan Roman

    Medlem
    Hittade offerten, det kostade 90:-/m2. + 2400 i ställkostnad för hyveln. Priser ex moms.
     
  11. P
    Tillbyggare · Jönköping · 59 inlägg

    Pasi K

    Tillbyggare
    Stort tack! Känns som det skulle vara överkomligt. Värt lägga lite extra när det blir snyggt. Gäller bara hitta nån i närheten så man slipper långa transporter.
     
    • Laddar…
  12. J
    Medlem · 85 inlägg
    Snygg panel! Vad är det för fint tak?
     
  13. J
    Medlem · 28 inlägg

    Johan Roman

    Medlem
    Tack! Det är falsat plåttak i Alu-zink.
     
  14. L
    Medlem · 5 inlägg

    lirsa

    Medlem
    Är själv nu i stadiet att sätta panel på ett mexitegel. Takbyte till bandtäckt plåt samt panel som jag ska stryka järnvitrol på.

    Denna bild på din panel är det din specialbeställda z-panel med raka kanter i 70/95/120mm?

    Gammal tråd men så inpspirerande!
     
  15. J
    Medlem · 11 inlägg

    Johanna1977

    Medlem
    Hej, en fråga! beställde ni lika många brädor av dimensionerna? Eller hade ni någon uppdelning? mvh Johanna
     
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.