Hej,

Är på jakt efter en mindre spikpistol (stiftpistol?). Kommer uteslutande att användas i snickarverkstan, för att sätta småspik som håller prylarna på plats, ex vid jiggbyggen i mdf eller plywood. Äger ingen kompressor och har inga planer på att köpa en, har inga problem med om patronerna tar slut efter 1000 spik eller nåt, kommer inte skjuta några volymer med denna. Sladdlöst är trevligt men en billigare variant med sladd är klart intressant.

Är alltså (tror jag, led mig gärna rätt) på jakt efter nåt i stil med denna som jag dock tycker är i dyraste laget.http://www.axminster.co.uk/makita-gf600se-2nd-fix-gas-nailer

Tacksam för hjälp:)
 
Tack för tipsen, klart mer överkomligt pris på dessa.

Vad är fördel/nackdel med vinklat magasin kontra rakt?
 
Ola C skrev:
Tack för tipsen, klart mer överkomligt pris på dessa.

Vad är fördel/nackdel med vinklat magasin kontra rakt?
Vinklat kommer åt bättre i trånga utrymmen.


Någon som testat Bostich nya gaspistoler?
Tänker främst på stompickan men även den lilla
 
Hur långa spik behöver du kunna skjuta?
 
Robert-san01 skrev:
Hur långa spik behöver du kunna skjuta?
Tja, det är lite svårt att veta på förhand, kanske 40mm eller nåt sånt.
 
Ok, hade det vart kortare som max 15mm hade det funkat med en elektrisk Rapid. Men 40 då är du inne på rätt spår. Har inte koll på om det finns batteridrivna, det kan kanske vara ett alternativ om de inte blir för dyra.
 
Robert-san01 skrev:
Ok, hade det vart kortare som max 15mm hade det funkat med en elektrisk Rapid. Men 40 då är du inne på rätt spår. Har inte koll på om det finns batteridrivna, det kan kanske vara ett alternativ om de inte blir för dyra.
Dewalt och Bosch har batteridrivna.
 
Det finns fler batteridrivna men det drar ju iväg lite mer då.
 
Spanade lite på http://en.m.wikipedia.org/wiki/Nail_gun, under "usage" står lite om de olika varianterna. Utan att ha läst på mer lutar det åt att det är en "braid gun" jag är på jakt efter, diameter på spiken ca 1mm, finns huvudlösa spik också, längd upp till 50mm.
 
Då är det en 23:a du får spana efter. Jag har inte spanat sådana så jag har ingen aning om det finns gas eller batteri sådana. Har bara sett tryckluftare.
 
Nja, 23orna verkar kallas pin nailers och de är för små, brad nailer 18, finish nailer 16-15. Såg precis en youtubevideo där dom rekommenderade en 16 om man bara skulle ha en.

Fan vad svårt detta va, brukar annars ha full koll på vilka egenskaper mina nya verktyg o maskiner ska ha, det här däremot är helt outforskat för min del.
 
FredrikR skrev:
Senco Fusion 18g från eBay?
Dryga 3200:- ink frakt och avgifter verkar man få hem dom för
Ja och där kom en 18 som kallas finish nailer:). Förvirringen är total.

Men den skulle jag kunna tänka mig, gillade looken.
 
S
har du ingen alls lust med att köpa kompressor?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.