Håller på och målar en friggebod mellan regnuppehållen....sakta men säkert.
Vanligtvis grundar man väl en strykning och målar täckfärg två strykningar (tror jag).

Borde man inte kunna spara en slant genom att grunda 2 omgångar istället för 1 och därmed spara in en strykning med täckfärg. För visst är väl grundfärg billigare än täckfärg? Blir resultatet sämre om man gör så? Nån målarkunnig som vet ?





 
Jag vet faktiskt inte rent "tekniskt" hur stor försämring det eg. skulle vara MEN i ärlighetens namn blir det väl så lite pengar det handlar om i slutänden, det är ju inte ens ett helt varv man spar in utan bara skillnaden mellan kostnaden för grund kontra täckfärg på ett varv och det rör sig väl iof. om några hundra kronor per 10-lit. kagge, fast är det verkligen pengar som är värda att ta en chans för ???
Om det sen skulle visa sig att du får måla om alltihopa flera år tidigare alt. får ngn. form av röta i panelen (troligen ingen stor sannolikhet för det men iaf.) så var det kanske att vara "dumsnål" (OBS! ej elakt menat)

//Christina.
 
Grundar gör man för att täta till ytveden i trät och för att skapa en bra yta för täckfärgen att fästa på.
Går det av nån anledning hål på täckfärgen så skall grundfärgen klara av att skydda underlaget ändå(iallafall ett tag).

Anledningen till att fabrikanterna säger 2ggr täckmålning är för att först då uppnår man den tjocklek på färgfilmen som färgtypen är utprovad för.

Rätt tjocklek på färgfilm=tätare skikt=torrare underlag..
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.