Vart kan man få tag på en oberoende köksarkitekt/inredare?
Jag vet att man får hjälp av butikerna och att de ritar upp köket i samband med offert, men vi skulle först vilja ha en bild av hur vårt kök skulle kunna se ut innan vi beger oss ut i "köksdjungeln".
Sökes i Östergötland och Stockholmsregionen.
 
Hej Byggmyran!

Oj vad jag känner med dig! Precis så satt vi för en månad sdan men n har vi både ideer och skisser hur det skall se ut å kursen ser mkt mkt säkrare ut!
Du skall gå till Ikea - alltså till ett varuhus och få hjälp där, de kan hjälpa Dig å komma över den där väsentliga första besvärliga tröskeln vid design och utseende efter två svettiga timmar var vi väldans på det klara med grunddragen. Efter en köksfirma hade kört i samma fåra så har vi finslipat detaljerna - men vet man inte vad man vill ha designmässigt behandlar de mesta köksfirmorna en som 'skit' då de ju helst vill att man bestämmer en lucka först innan de ens vill prata med en.

Så kör eget race först å kolla runt så Du/Ni får en uppfattning om just VAD Ni gillar innan det är djungeln som gäller :)
ett annat gott råd, MÄT upp allting och gör en egen skiss, det underlättar våldsamt om man t ex har konstigt takhöjdsmått etc etc etc,

Hälsar ingrid
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.