Hej!
Vi håller på att kakla i köket nu och har kommit till sidan av bänkskivan där vi behöver
lite smakråd från er.
Kaklet som vi sätter upp är avlånga plattor (40 cm) och inne i hörnet ser ni att vi har fått kapa sista raden. Frågan är nu hur vi ska göra på sidan för att det ska se bäst ut.

Alternativen är följande

Bild 1: Ena plattan blir 40 cm och ena plattan 20 cm.
bild (2).JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Bild 2: Plattorna kapas till 30 cm så att bägge är samma storlek
bild (3).JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder



Är tacksam för alla råd och förslag :)
 
T
Självklart alt. 1!
 
Vill bara förtydliga att på alt 2 så ska det inte vara nån rand i mitten på vänstra plattan :)
 
Förstod det, har suttit och haft överläggning med mig själv om vad jag egentligen tycker men efter en hård diskussion tror jag att jag håller med tank77. :x
Vet inte om måtten stämmer exakt men jag tror att med alternativ ett så kommer det se ut som att det är en helt naturlig brytning på en platta för hörnen medan det i alternativ två blir mer uppenbart att tre plattor är kapade.
 
Jag håller också med om alternativ 1! Hur lång är den kapade biten på långsidan? Som tidigare nämnts så lär det se ut som en naturlig brytning av den då bitarna blir ungefär lika långa?
 
  • Gilla
Nimbus310
  • Laddar…
Paul-Staffanstorp
Garanterat alternativ 1 om man nu ens ska ha plattor på kortänden. ;)

Ser ut som vasken är ganska nära och då kan det kanske vara behövligt men många ggr tycker både jag och många av mina kunder att det blir stilrenare att bara plattsätta bakväggen ;)
 
Fedenivt alt 1, men håller oxå med Paul om att det kanske inte behövs kakel på kortväggen :p
 
Du får även min röst på alternativ 1.
Det finns ett alternativ som inte är med och det är att kapa hörnbiten i en längd så att den tillsammans med den hörnbiten som redan sitter på långsidan blir 40cm och sedan köra en minimal skarv i hörnet. Det innebär att även den sista biten på kortsidan behöver kapas.

Vi har gjort så men förutsättningarna är andra (dels är kortsidan mycket längre och dels sitter våra med 1/3 förskjutning mellan raderna) vilket gör att det kanske inte passar i ditt fall.
 
1 om det ska kaklas där alls....
 
  • Gilla
Paul-Staffanstorp
  • Laddar…
Absolut första alternativet, det andra kommer att se knepigt ut.

Lycka till med kaklingen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.